Tristör ON-OFF Kontrol

Tristör ON-OFF Kontrol

Tristör ON-OFF Kontrol

transistoronoff

transistoronoff

 

Tristör ON-OFF Kontrol devremizde iki tristör birbirini kontrol edecek şekilde bağlanmışlardır.Tristörlerden bir tanesi iletime geçtiği zaman,diğerini kapatacak şekilde çalışır.Her iki butona aynı anda basılırsa iki tristörde iletime geçer.Bu istenmeyen durum olduğu için iki butona aynı anda basılmamalıdır.

Aç butonuna basılırsa tristör iletime geçer ve röle çeker.Kapa butonuna basılırsa ikinci tristör tetiklenir ve iletime geçer.220nF üzerinden ilk tristöre ters gerilim uygulanır ve kesime gider.Röle kontaklarını bırakır.Tristör bir kere tetiklendiğinde devamlı iletim halinde olan bir elemandır  bu yüzden kesime gitmesi için ters gerilim uygulanması gerekir.

Bu devrede ben transistör kullandım siz tristörle yaptıgınızda on-off kontrol olacaktır.

Transistör ve tristör arasındaki fark transistör tetiklendigi sürece iletimde olur tristör bir kere tetiklenmesi yeterlidir,sürekli gate ucu tetiklenmesine gerek yok.

Tristör ON-OFF Kontrol Görseli

tristör-on-of-kontrol

tristör-on-of-kontrol

 

İSİM ÇİZİMİ indir


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*