Sıvı Seviye Kontrol Devresi

Sıvı Seviye Kontrol Devresi

Sıvı Seviye Kontrol Devresi, sıvı seviye devresi, seviye kontrol devresi, sıvı kontrol devresi

Sıvı Seviye Kontrol Devresi

Arkadaşlar bu devreyi yapabilmek için öncelikle bilmeniz gereken transistölerin çalışma prensibi. Herhangi bir transistör modeli ne olursa olsun base ini gelen tetikleme sinyali ile iletime geçen bir elemandır. Transistör uçları incelendigince collector, base ve emiter uçlarından oluşmaktadır. Base ucu tetiklendigi anda ( yani o uçtan bir enerji geldiği anda ) collektörden emitere bir akım geçişi olur(npn tipi transistör için). İşte transistörün bu özelliginden yararlanarak sıvı seviye kontrol devresi yaptık.

Sıvı seviye kontrol devresinin mantıgı çok basittir. Suya +5 volt veriyoruz ve transistör base ucundan bir ek yaparak tankın istedigimiz seviyesine monte ediyoruz. Tanktaki su seviye belirledigimiz noktaya gelince +5 volt direnç üzerinden base e giderek transistörü tetikleyecek ve led yanacak.

Eger ki siz birden fazla seviye kontrol etmek istiyorsanız mesela seviye çok yüksek ,seviye düşük, seviye orta gibi bir sistem kurmak istiyorsanız 3 transistör ve 3 led ile tarif ettiğim şekilde bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Belirledigimiz seviyeye gelince sadece led yanacaksa transistör olarak bc237,bc547 kullanılabilir ufak oyuncak motoru çalıştıracaksanız bc639 kullanırsanız daha iyi olur 1A e kadar dayanabilir bu transistör. Daha büyük motorlar,elemanlar çalıştırmak için bdx serisi transistör kullanmalısınız.

Sıvı Seviye Kontrol Devresi Düzenegi

 

Sıvı seviye kontrol devresi 2

Sıvı seviye kontrol devresi 2

Sıvı seviye kontrol devresi

Sıvı seviye kontrol devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*