Sıvı Seviye Kontrol Devresi

Sıvı Seviye Kontrol Devresi

Sıvı Seviye Kontrol Devresi

Sıvı Seviye Kontrol Devresi, Sıvı seviyesini anlık olarak görüp su seviyesini  belirli aralıkla tutmak amacıyla bir devre  tasarlamaya karar verdik.

Sıvı seviyesini görme kısmı basit olup suya voltaj verip transistörlerimizi tetikletip her bir seviyede led yakacaktık ama seviyeyi belirli kısımda tutma kısmı biraz uğraştırdı.

 

Sıvı Seviye Kontrol Devresi Açıklayacak Olursak

Su seviyesi belirlenen değerin altına düşünce tankımıza su basmamız gerekecekti bunun için bir çamaşır makinası motoru bulduk. Bu motor istediğim seviyenin altına düştüğünde su basacak ve son sınıra geldiğinde otomatik duracaktı. Bu süreçtede biz seviyemizi anlık olarak ledlerden görecektik.

Alt sınır ve üst sınır için suya demir bir çubuk batırdık. Alt sınırda çalışıp üst sınırda duracak şekilde devremizi tasarladık. Bu tasarladığımız devrede sudaki voltajla bir röleyi tetikleyip 220v luk motoru çalıştıracaz.

Ufak tefek devreye eklemeler yapacaksanız rölenin bacaklarına ters diyot  ekleyiniz. Ters emk dan devre elemanları zarar görmesin diye.

Sıvı Sıvı Seviye Kontrol Devresi İçin Bilmeniz Gerenler

Arkadaşlar 12v luk röle kullandık onu tetiklemek için suya biraz tuz karıştırıp 15-20V civarı veriniz. İletim biraz zayıf olduğu için bu şekilde yapmak gerekiyor.

Sudaki voltajla transistör tetikliyoruz. Base e bağladığımız direnç  10k civarında olmalı.

 

sivi-seviye-kontrol-devresi-semasi

sivi-seviye-kontrol-devresi-semasi

sivi-seviye-kontrol-devresi-on-gorunus

sivi-seviye-kontrol-devresi-on-gorunus

sivi-seviye-kontrol-devresi-1

sivi-seviye-kontrol-devresi-1

sivi-seviye-kontrol-devresi3

sivi-seviye-kontrol-devresi3

sivi-seviye-kontrol-devresi4

sivi-seviye-kontrol-devresi4

 

seviye ölçüm uygulaması, sıvı seviye göstergesi devresiSıvı Seviye Kontrol Devresi, Sıvı Seviye Kontrol ödevi, Sıvı Seviye Kontrol projesi, sıvı seviye rölesi bağlantı şeması, su seviyesi ölçme devresi, su tankı kontrol devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*