Sıcaklıkla Motor Hız Kontrolü Devresi

Sıcaklıkla Motor Hız Kontrolü Devresi

Merhaba arkadaşlar daha önce Sıcaklıkla Motor Hız Kontrolü Devresi ni paylaşmıştım şimdide çalışır vaziyette öğrencilerimizin ödevini koyuyorum. Sitemizde devreyi bulabilirsiniz.

Devrede dikkat edilmesi gereken nokta motor seçimi önemli ve 1k lık ntc kullanırsanız devreniz çok duyarlı olur. Sıcaklık sensörünün omajı yüksek kullanılırsa sıcaklık aralıgı artıyor ve ufak değişikliklerde degişim olmuyor o yüzden 1k lık ntc kullanmanızı öneriyorum. Yukarda devrenin linkini paylaştım.

Bu projeyi farklı bir şekilde laptop sogutucusu yaparak onda kullandık ve gerçekten çok kararlı bir şekilde çalışıyor. Devrede kullanılan lm317 ile de gerilim ayarı yapılıyor.

 

Sıcaklıkla Motor Hız Kontrolü Devresi, motor hız kontrol devresi, dc motor sıcaklıkla hız kontrol devresi, sıcaklıkla hız ayarı


  • Yazıyı Beğendin mi?  
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*