Sıcaklık ile Dc Motor Hız Kontrolü

Sıcaklık ile Dc Motor Hız Kontrolü

Bu makale, Sıcaklık ile Dc Motor Hız Kontrolü, elektronik devreler,  Dc Motor Hız Kontrolü, hobi devleri, olarak etiketlendi.

Sıcaklık ile Dc Motor Hız Kontrolü

Bu devreyi yapmadan önce bilmeniz gereken dc motorun hızını degiştirebilmek gerilim ayarı yapmalıyız. Bundan sonra arayacagımız şey biz gerilim ayarı nasıl yaparız.Tabi bu ayar dc motor oldugu için dc gerilimde yapılacaktır.Yani bizim evlerimizde kullandıgımız Ac gerilimi dc ye adaptör, güç kaynagı gibi dogrultmaç elemanlarıyla yapmalıyız.Peki aklıma gelebilir ac de motor kontrolü nasıl yapılır işte bu noktada ac de kontrol biraz daha zordur sitemizde olan invertör devresini kullanabilirsiniz. İnvertör devresi frekans ayarı yapar ve böylelikle ac motor hız kontrolü saglar.

Konumuza dönecek gerilim ayarı yapmak için piyasada çok kullanılan lm317 kullanıyoruz.(lm317 üzerine tıklayarak detaylı olarak inceleyebilirsiniz).Lm317 elemanı bize girişinden uygulanan gerilimi ayar uçuna baglanan direnç,pot degerini degiştirerek çıkışta ayarlı gerilim elde etmemizi saglar. Basit olarak ayar ucuna baglanan direnç degeri degiştikçe çıkan gerilimde degişecektir.

Ntc de sıcaklıkla direnci degişen bir elemandır.Bu devrede sıcaklıgı algılayıp lm317  ayar ucundaki direnc degerini degiştiren eleman ntc dir.Ayar ucundaki direnç degeri degişince çıkıştaki gerilim değeride değişecektir ve böylelikle dc motor hız kontrolünü yapmış olacağız.Motoru oyuncak arabalardan veya elektronik devreler den temin edebilirsiniz.

Sıcaklık ile Dc Motor Hız Kontrolü

sıcaklıkla hız kontrolü devresi

sıcaklıkla hız kontrolü devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  5
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (16)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*