RoHS Belgesi Neden Elektronik Devrelerde Önemli?

RoHS Belgesi Neden Elektronik Devrelerde Önemli?

RoHS Belgesi Neden Elektronik Devrelerde Önemli?

Elektronik ve elektrik malzemeler üreten firmalar RoHS belgesi almak zorunda…

Dikkat ettiyseniz evimizdeki elektronik ve elektrikli ev aletlerinde, cep telefonlarında, led televizyonların genellikle arkada kalan yüzeylerinde RoHS ibaresi görürsünüz. RoHS tüm dünyada kullanımı kısıtlanmış veya tümüyle yasaklanmış kimyasal maddeleri içeren ürünleri kontrol altına almak için verilmekte olan bir belgedir.

RoHS belgesi almak için ürünlerin hammaddeleri bir takım laboratuvar analizlerine tabi tutularak içinde kadmiyum, kurşun gibi zararlı malzemelerin miktarına bakılmaktadır. Peki RoHS işareti neden bu kadar önemli. Elektronik bilindiği üzere günümüz teknolojisinin bel kemiği. Bilgisayarların kalbini oluşturan devreler, işlemciler, entegre devreler yazılım teknolojisinin programlarını çalıştırmak için arka planda sürekli hizmet ederler.

Bu hizmetin bir neticesi olarak ortaya ISI çıkarırlar. Isınan kimyasal maddeler bulundukları ortamda salınım yapmaya yani ufak ufak havaya karışmaya başlarlar. Bu havaya karışma süreci oldukça uzun zamana yayılırken aynı ortamı paylaştığımız elektronik cihazlar havamızı kimyevi kirliliğe maruz bırakırlar. Üstelik sağlık açısından ele alındığında yaşadığımız ortamdaki bu kirli havayı sürekli solumak durumunda olduğumuzdan eğer elektronik devreler RoHS belgesine sahip olmasalardı ömrümüz oldukça kısalırdı.

Gerçi şu haldeyken bile sayısız hastalığa başta kanser olmak üzere neden olan bu elektronik kirlilik RoHS gibi şartların uygulanmasını da zorunlu kılıyor. RoHS testlerini geçemeyen elektronik malzemeler işareti kullanamıyorlar. Sadece elektrikli ve elektronik ürünlerde kullanılmıyor elbette. Her türlü plastik ürünlerde kullanılmakla birlikte çoğunlukla ISINMAYA MARUZ kalan kablo, baskı devre gibi ürünlerde ve dolayısıyla elektronik kartlarda öne çıkıyor. http://www.adlbelge.com/rohs-belgesi-rohs-belgesi-nedir sayfasında anlatıldığı gibi RoHS aslında hayatımızı kolaylaştıran sağlığımıza katkı sağlayan bir kontrol belgesi.

Zira ısınma fiziksel ve kimyasal bir süreç olduğundan üstüne üstlük birde bulunduğumuz ortamda çalıştıklarından bu elektronik aletler gizli birer tehdit olarak bizlerle evlerimiz, işyerlerimizi kısacası zaten kısa olan hayatımızı paylaşıyorlar. İşte bunu kontrol altına alabilmek için elektronik ve elektrik malzemeler üreten firmalar RoHS belgesi almak zorunda kalıyorlar.


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (13)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*