RGB Led Sürücü devresi

RGB Led Sürücü devresi

RGB Led Sürücüsü, led sürücüsü, rgb led, RGB Led Sürücü devresi

RGB Led Sürücü devresi

rgb led sürücüsü

rgb led sürücüsü

RGB led sürücü devresi ‘nin çalışma esası bcd sayıcı olarak düşünülebilir. Binary olarak saymayı biliyorsanız 0001,0011 gibi 4 bitlik bilgiyi anlayabilirsiniz. RGB ledlerden istenen farklı renklerden yanmasıdır bunun içinde 2 ya da 3 farklı rengi karıştırıp yanması farklı renkleri doguracaktır. RGB led in bacaklarına baktıgımızda 3 farklı renk seçenegi vardır biz bunları 2 li ve 3 lü yakarak farlı renkleri elde ediyoruz.

Yapmış olduğum RGB Led Sürücü devresi ortak anot ledler için. Ortak katot led kullanacaksanız biraz daha degişiklik yapmanız gerekecek işin içinden çıkamazsanız konu sonuna yorum bırakın yöntemi söylerim.

Devremizde bcd sayıcı olarak cd4029 kullandık ve 3 çıkışı transistör üzerinden verdik. Bunun nedenin çıkışları korumak.(entegre bacakları çok hassas oldugu için en ufak bir akım yükselişinden etkilenir). 16 ve 8. bacak entegrenin besleme bacagıdır.Bu entegre hem ileri hem geri sayabiliyor siz bizim bagladığımız gibi baglarsanız led üzerinden farklı renklerin yandıgını göreceksiniz.

cd4029 bacaklari

cd4029 bacaklari

Devreyi düzgün +5v ile besleyin.Trafo ,köprü diyot,kondansatör ve 7805 ile basit bir güç kaynagı yapabilirsiniz.

rgb led sürücü devresi

rgb led sürücü devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*