Pil Şarj Devresi

Pil Şarj Devresi

Bu konu, Elektronik devreler, Pil Şarj Devresi, Şarj Devresi, Hobi devreleri ,etiketiyle etkilenmiştir.

Pil Şarj Devresi

Bu devre ile şarj edilebilen pilleri rahat bir şekilde şarj edeceksiniz.Bu devre ile güçlü pilleri şarj edebilirsin.Pillerin dolması halinde transistör otomatik olarka kapanacaktır.Bu devre ile 12 mA’ den 240 mA e kadar çıkış akımı saglayabilirsiniz.

Devreyi kurarken dikkat etmeniz gereken transistörün bacaklarını dogru şekilde baglayıp , 555 entegresinin bacak yapısını iyi incelemeniz gerekecek.555 devresini baskı devresinde kullanırken soket alınız yoksa bacaklarını yakarsınız. Tavsiyem İlk olarak boardta kurup deneyin. Aynı transistörden bulamayabilirsin piyasada 100 lerce güçlü transistör var aynı işlevi gören transistör rahat bir şekilde bulacaksınız.

Diyot ise ters yön akımına karşı koruma amaçlı kullanılmıştır.Giriş gerilimi 12 voltu geçmesin mümkünse 10v giriş veriş çünkü devre elemanları bu gerilime göre seçilmiştir.Devreyi yaptıktan sonra çıkış gerilimlerini avometre ile ölçün.

[kirmizi-uyari]NOT : Çıkışımız 6v ve bizim pillerimiz 1.5v bu durumda 4 tane pili seri baglayıp şarj etmek durumundasınız[/kirmizi-uyari]

555 entegresi bacak bağlantıları

555 entegresi

555 entegresi

 

Pil Şarj Devresi Şeması

pil-sarj-devresi

pil-sarj-devresi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (4)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*