PIC ile Role kontrolü

PIC ile Role kontrolü

PIC ile Role kontrolü

PIC ile Role kontrolü devresini yapmamızın nedeni ;Arkadaşlar pic ile yüksek akım çeken elemanları kontrol etmek mümkün değildir. Bu yüzden araya izalasyonu sağlayacak elemanlar koymalıyız. Peki bunlar nedir transistör,role,tristör gibi yarı iletken malzemeleri kullanılırız.

Örnegin; pic in bacağına 6 tane led bağlayamayız çok akım çeker ve pic in bacağını yakar biz bunun önüne geçmek için transistörü tetikleyerek ledleri transistör üzerinden süreriz. Bu devremizde de transistörü tetikleyip daha sonra röleyi tetikleyerek (zincirleme şekilde) istediğimiz alıcıyı sürebiliriz.

Transistörleri tetiklerken 1k lık direnç ile base ucuna baglayın saglıklı olacaktır.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise 5v luk röle kullanmamız gerekiyor.(pic in bacak çıkışı 5v tur)..ayriyeten kullandığımız diyotlar ters emk yı önlemek için.Röle bacaklarında olabilecek ters gerilim bizim pic imizi yakabilir.

Aynı zaman bu devremizle farklı farklı Elektronik devreler imizi sürebiliriz.

Devre ile ilgili tüm dökümanları konunun sonundan indirebilirsiniz.

PIC ile Role kontrolü Devre Şeması

pic ile role kontrolu

pic ile role kontrolu

DEVRE DÖKÜMANLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


  • Yazıyı Beğendin mi?  
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (6)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*