Pic ile IRled devresi

Pic ile IRled devresi

Pic ile IRled devresi

Pic ile IRled devresi, tamamen bizim çalışmamızın bir ürünüdür. Piyasada olmayan ırled çıkışını PIC16F877 e okutarak yaptığımız bir devre. Herhangi bir kumandayla veya telefonunuza indirdiğiniz kumanda uygulamasıyla 30-40 metreye kadar rahat ve stabil bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz.

Devrenin programında 3 animasyon yazdım ama istenildiği kadar çoğaltılabilir. Süreler değiştirilebilir ve devremizde röle kullandığımız için evdeki tüm aletleri bağlayabilirsiniz.

Bu devrenin 220v luk bir alıcıyı kontrol ettiğini göstermek için lamba bağladım yoksa her türlü ev aletini bağlayabilir ve kontrol edebilirsiniz. Hatta kablo kalınlıklarını ayarlayarak evin elektriğini bağlayıp kumandayla kontrol edebilirsiniz. ( tabi kablo çaplarımız o durumda büyüyecektir)

[wp_ad_camp_1]

Devremizdeki röle çıkışlarından lambaya giden kısımda en az 1.5 luk kablo kullanmanızı öneririm.0,75 kablolarda kısa süreli iş görecektir.Röle çıkınşındaki bağlantımız şu şekilde;

röle baglantı şeması

röle baglantı şeması

 

 

IRLED olarak tsop34238 ile yapılmıştır. Herhangi bir kumandayla çok rahat çalıştırabiliriz. Bacak bağlantılarını merak ederseniz üstüne tıklayın ayrı bir konuda anlattım.

İstenirse bu devreyle kumandayla otomatik kapı devresi yapılabilir. Programdaki ufak bir değişiklik ile motoru hem ileri hemde geri çalıştırabiliriz.

Programınıda ccs ile yazdım deneme amaçlı 3 animasyon ekledim. İlk olarak tek tek daha sonra hepsi en sonundada ikili yanıyor ve başa dönüyor.

DEVRENİN BASKİ DEVRESİNİ VE PROGRAMINI İSTEYEN ARKADAŞLAR YORUM BIRAKIRSA ÖZEL OLARAK MAİLLERİNE YOLLANACAKTIR. 

MALZEMELER

-pıc16f877

-kristal 4Mhz

-tsop34238

-22pf kondansatör 2 adet

-100 mikro farat elektrolitik kondansatör

-0.1 mikro farat elektrolitik kondansatör

-220k diren.

-10k lık direnç

-1k lık direnç 4 adet

-1n4001 direnç (1n4007 taksanız daha iyi)

-bc 558 (pnp bir transistördür) ,baski devresinde kare kısmı sola bakacak şekilde takacaksın

-bc337 4 tane kare kısmı pic e bakacak şekilde takacaksınız.

-12v 4 tane röle

Pic ile IRled devresi yapılışı2

Pic ile IRled devresi yapılışı2

Pic ile IRled devresi yapılışı 3

Pic ile IRled devresi yapılışı 3

Pic ile IRled devresi yapılışı 1

Pic ile IRled devresi yapılışı 1

 

Pic ile IRled devresi

Pic ile IRled devresi

 


  • Yazıyı Beğendin mi?  
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (6)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*