Optaküplör nedir ve optaküplör devreleri

Optaküplör nedir ve optaküplör devreleri
 bu devre, optaküplör nedir, 555 ile optaküplör, optaküplör, Optaküplör nedir ve optaküplör devreleri, olarak etiketlenmiştir

Optaküplör nedir ve optaküplör devreleri

Arkadaşlar daha önce optaköplör ile devre yapmamıştım ama bir hocamın tavsiyesi üzerine devremde kullanma imkanı buldum gerçekten çok büyük kolaylaık saglıyor. Optaküplör çalışma prensibi bir çeşit röle gibi, infaruj Led ve foto alıcıdan meydana geliyor.Led in yaydıgı ışıkla iletime geçer ve aralarında muazzam bir izalasyon oluşur 9 v dc ile rahat şekilde 220 v ac sürülebiliyor.

Baglantısı çok basittir led bacaklarını direnç üzerinden baglarız ve kaşıdaki iki bacakta yükümüze gidicektir. Led aktif oldugu anda karşıdaki  transistörümüz iletime geçer ve devremiz sorunsuz çalışır.

optaküplör bacakları

optaküplör bacakları

Benim aklıma 555 ile optaküplörü sürmek geldi ve 555 in çıkışından elde ettigim sinyali opta küplörün diyot kısmını sürersem animasyonlu  olarak yükümü sürmüş olacaktım. Aşagı bir kaç çeşit optaküplör devresi paylaşıyorum.

OPTAKÜPLÖR DEVRELERİ

optaküplör devresi

optaküplör devresi

optaküplör devresi 2

optaküplör devresi 2

 


  • Yazıyı Beğendin mi?  
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*