Nem Sensörü Devresi

Nem Sensörü Devresi

Nem Sensörü Devresi

Diğer Elektronik Devreler ‘i inceleyebilirsiniz.

Nem sensörü devresi ortamdaki neme göre devresini çalıştırarak baglanan yükü aktif hale getirir.(baglanan yükten kastım lamba ws benzeri şeyler)

Çalışma mantıgı ise nem algılayan plakalarımızın arasında boşluklar vardır.Bu boşluklar nemlenerek nem plakası kısmını iletime geçirir ve devre tamamlanır.
(örnek verecek olursak bir kabloyu kopartıp çok yakınlaştırdıgınızı düşünün ama aralarında iletim yok ortamdaki nem sayesinde iletime geçebiliyor.Sonuçta havadaki su iletkenlik saglıyor).

Nem sensörü plakaları iletken olduktan sonra T2 transistörü iletime geçiyor.Devre yolunu takip ederek nem plakalarından çıkan yolun T2 transistörünün base sine gittigini görüyorsunuz.Transistör iletime geçtikten sonra bundan sonraki kısım bildiginiz flip-flod devresidir.

Siz nem algılandıktan sonra lamba değilde farklı bir eleman çalıştırmak istediniz yapmanız gereken öncelikle devredeki lamba yerine  12 volt role baglayıp (bobin ucunu) transistörleri değiştirmelisiniz.Bc 547 ler 100ma civarına dayanır ondan en akım artışında elinizde patlar devre.

Nem Sensörü Devresi Görseli

nem sensörü devresi

nem sensörü devresi

 


  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*