Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi

Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi

Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi

Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi, Mikrodenetleyicileri çalıştırırken hassas ve net bir güç kaynağına ihtiyacımız oluyor. Devremizde kullandığımız Mikrodenetleyiciler 5v dc gerilim ile çalışırlar. Bu gerilimi çok net bir şekilde salınım olmadan isterler. En ufak bir dalgalanmada mikrodenetyici yanacaktır.

Paylaştığımız devrede temiz bir şekilde +5v ,3,3v ve ,2,5v elde edebiliyoruz. Yaptıgımız bir robot devresinde  bir çok gerilim ihtiyacımız ve beslemelerimiz olabilir bu devre gerçekten işimize yarayacak bir devredir.

Ben yaptığım PIC lı devrelerde 7805 e kondansatör ekleyerek kullanıyorum. Sadece +5v ihtiyacım olduğu için birden çok gerilim ihtiyacı olduğunda bu devre yapılmalıdır.

Kullanılan Entegre isimleri

 • LM7805: Sabit pozitif gerilim regülatörü
 • LM1117-3.3: 800mA düşük bırakma lineer regülatör
 • LM431: sıcaklık stabilitesi ile 3-terminal ayarlanabilir şönt regülatör
 • FDN340P: P-Kanal mantık seviyesi MOSFET-2A, 20 V
 • 1N5817: Schottky doğrultucu 1A, 20V
Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi

Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi


 • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapılan Yorum (1)

 • cem üstün diyor ki

  güç kaynağı çıkışına ve Pic voltaj pinlerine kutuplu kondansatör koymak gerekir , kutupsuz koyarsak pic bir kaç saat 5 … 10 gibi calistiktan sonra duracaktir denedim bu olaya şaşırdim
  cevabınızı bekliyorum

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*