Meger Nedir Nasil kullanilir

Meger Nedir Nasil kullanilir

Bu devre, ” *Elektronik Makeleler*, *Meger Nedir Nasil kullanilir* Meger Nedir *  ” ile etikenlendi.

Meger Nedir Nasil kullanilir ?

Led tabela ve Elektronik Devreler için tıklayınız.

Meger basit bir anlatımla generatör diyebiliriz ve yalıtkanlık direncini ölçmeye yarar.Generatörde bildiginiz gibi gerilim üreten bir elemandır. Doğru akım üretir. Üretilen gerilimin değeri 100, 250, 500, 625, 1000, 1250,2500,5000 volt üretebilirler.(Dc gerilim)

Meğer iki kısımdan oluşur gerilim üreten ve ölçü aleti bölümü bulunur.Bu üretilen gerilim ile cihaz ve ölçülecek direnç bölümü beslenir.Megerde gerilim üretmek için bir çıkıntı vardır bu çıkıntıyı elle hareket ettirebiliriz ya da bir elektrik motoruyla hareket ettirebiliriz. Meger iki bobine sahiptir, bunlar akım bobini ve gerilim bobinidir.

 

Meger Nedir Nasil kullanilir ?

meger

meger

Yandaki meger yardımıyla istenirse çok uzun mesafelerde yalıtkanlık direnci ölçülebilir. Probların çok uzun olmasının nedenide budur.İnsanın aklına gelen ilk soru ohmetre ve avometreyle yalıtkanlık direnci ölçülebilir mi?Tabikide hayır bunlarla yalıtkanlık direnci ölçmek mümkün degildir.

 

 

 

 

 

meger fotosu

meger fotosu

 

Piyasada kullanılan başka bir meger fotosu.

 

 

 

 

Meger Çeşitleri

2 çeşit meger bulunmaktadır,analog ve dijital.Teknolojinin gelişmesiyle analog kullanımını digital megere bırakmıştır.

Meger Çalışma Prensibi

Aletin ölçüm yaptıgı baglantı uçları baglı degilken çıkıntı(manyeto kolu) çevrildiginde bir gerilim elde edilir.Bu gerilim baglantı uçları boşta oldugu için gerilim bobini üzerinden geçer.Gerilim bobinin üzerinden geçen akım manyatik alan oluşturur ve bobin grubunu dışarıya dogru itme kuvveti gösterir ve aletten okunan deger “¥” olarak görürüz bu sonsuz direnç anlamına gelir.

Aletin ölçüm yaptıgı baglantı uçları kısa devre edilerek çıkıntı(manyeto kolu) çevrildiginde bu sefer yüksek dirençli olan gerilim bobini üzerinden degilde akım bobini üzerinden devresini tamamlar.Bu sefer yukarıdaki işlemin tam tersi olur yani ölçü aleti bobin grubunu içeri çeker.Bu seferde göstergede “0v” olarak okuma yaparız.

Üçüncü bir durum olarak aletin baglantı uçlarına ölçüm yapacagımız yere baglayıp çıkıntıyı(manyeto kolunu) hareket ettirirsek cihazımızın hem akım hem de gerilim bobininden akım geçer.Bildigimiz gibi bu akımların oluştururdugu manyetik alan terstir.Bu ters manyatik alan birbirine zıt oldugu için bir taraf baskın olur ve fark manyetik alanı oluşur.Bu fark manyetik alanıda cihazımızda bir deger olarak okuruz.Bu okunan deger direnç degeridir.

Örnek;

Bir tesisatın topraga karşı yalıtkanlık direncini  şu şekilde ölçeriz,

-Tesisatımızın elektrigini keseriz

-Alıcılarımızın (lamba vs) devrede kalmasını saglarız

-Megerin baglantı uçlarından birini toprağa digerini alıcıların iletken kısmına bağlarız.

-Daha sonra çıkıntı(manyeto kolu)hareket ettirilir.(Gerilim üretmesi için)

-Megerin göstergesinden okudugumuz deger tesisatın topraklama direncidir.

megerle ölçüm yapmak

megerle ölçüm yapmak

 

 

 

 

 

 

 

 


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (4)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*