Led Aydınlatma Devresi

Led Aydınlatma Devresi

 

Led Aydınlatma Devresi

led aydınlatma

led aydınlatma

Arkadaşlar Led Aydınlatma Devresi ni inceleyecek olursanız 220v ile çalışıyor 1A tane köprü diyot kullanılmış 1uf 400V kondansatör kullanılmış(trafo kullanmak yerine).Devreye bakıldıgında köprü diyot ile ac dc ye çevriliyor ama gerilim düşümü için ek bir entegremiz yok bu yüzden tüm ledleri seri baglayarak tek ledin üzerine düşen gerilimi azaltmaya çalışılmış.Akım degerini sınırlandırmaya çalışılmış.

220v girişine ufak bir anahtar koyularak çalışma durumu kontrol edilebilir.220 V ta çalışıldıgı için sigorta kullanmak gerekli.500mA cam sigorta yeterli.Kullanılan direnç 20ohm luk direnç en az 1w olmalı çünkü tüm ledler onun üzerinden beslenecek.Bu devreyi girişe konulan ufak bir trafo ve sonra köprü diyotta dogrultup kullanabiliriz.(Tabi bu sefer hepsini seri baglayamayız 3 er 4er li seriler yapıp birbirlerine parelel baglarız).

Kondansatör 400v bulamasanızda 240-250-260v olanlarda iş görür.1uf yi sipariş ettiginizde elinize geldiginde üzerinde “105” yazar.Bunun nedeni kondansatörler okunurken birinci ,ikinci aynı üçüncü 10 üzeri şeklinde okunur(1.000.000).Bunu karıştırmanızı istemem.

Led Aydınlatma Devresi

Led aydınlatma devresi

Led aydınlatma devresi

led aydınlatma yapma

led aydınlatma yapma

led aydınlatma devresi

led aydınlatma devresi

 

 

 

 

 

 

 

 

Dosyaları indirmek için TIKLAYINIZ.

 

 


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (8)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*