Led Animasyon Devresi

Led Animasyon Devresi

Bu devre , elektronik devreler, led tabela, Led Animasyon Devresiled animasyonhobi devreleri, olarak etiketlenmiştir.

Led Animasyon Devresi

çember led tabela

çember led tabela

Elektronik devreler de bir çok projede led kullanırız bizde bir animasyon devresi yapmak istedik,  bu animasyon devresi sadece nasıl yapıldıgını göstermek amacıyla yapılmıştır.Animasyon devrelerinde ledlerin çektigi akımı azaltmak için ledler seri baglanarak onların dirençlerinden yararlanılır  ve seri baglı led grubumuzun önüne bir direnç koyarız.Örnegin 3 yada 4 lü yaptıgımız seri ledleri birbirne parelel baglarız.Çok fazla seri yapmayın ve seri baglı ledlerin çektiği akımı ve baglanması gereken direnç degerini burdan hesaplayabilirsiniz.

Ledlere bu devrede şekil olarka yuvarlak bir görünüm verdik ama siz isterseniz ledler kendi adınızı yazarsınız ve animasyon yapabilirsiniz.

Devremizde kullandıgımız 16f628a pic imizi transistörlere baglarken araya 1k lık direnç koymakta fayda var(biz devreye koymadık simulasyonda çalışır diye).

Çok sayıda led kullanacaksanız pic bacaklarını harici bir entegre ile arttırmanız gerekiyor bunuda daha sonraki yazımda açıklayacağım.

Transistör kullanma sebebimiz ledlerin pic üzerinden degilde kaynak üzerinden beslenmesi amacıyla.Bizim pic imiz çok hasas olduğu için ledlerin çekecegi akıma dayanmayacaktır.Transistör sayısı arttırılarak daha fazla led baglanabilir.Seri baglı ledler çok arttırırsa (örnegin 9 led seri) lütfen bc639 ya da bc337 kullanın yoksa bc237 yanacaktır.

led animasyon devresi

led animasyon devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  2
Önceki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (11)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*