Ldr Kontrollu Dimmer

Ldr Kontrollu Dimmer

Ldr Kontrollu Dimmer

LDR  dimmer

LDR dimmer

Ldr Kontrollu Dimmer devresinde bulunan triyağı aktif hale getirmek için diyak kullanılmış ( diyagın tetikleme görevi var) LDR.Dimmer devresi elde etmek içinde  diyakta ldr ile kontrol edilmiş.

En başta ldr bi devreden çıkartılır.Diyağın ateşleme gerilimi ayarlı direnç ile(200kohm’luk) ayarlnır.Triyak bu arada ateşlenerek yükten akım geçmesini saglar.Bundan sonra LDR devreye sokarız ve  devre çalışmaya hazır hale gelir.

LDR bildiginiz gibi üzerinde ışık varken direnci minumumdur.Diyağın ateşleme gerilimi 1.2k ohmluk direnç ile ldr sayesinde düşük tutulur.Kısacası LDR DE IŞIK VARKEN diyak ateşlenemez böylelikle triyak tetiklenmez.Ldr den ışık gittiginde yani ldr çevresindeki ışık kalktıgında direnc en yüksege çıkar.diyak ateşlenir.triyak aktif hale gelir ve yükten akım geçer.

Yük olarak kullanılan ışık yayan cihaz LDR DEN UZAKTA TUTULMALIDIR DEVRENİN KARARLI .ÇALIŞMASI İÇİN.

Ldr Kontrollu Dimmer Görseli

ldr kontrollü dimmer

ldr kontrollü dimmer


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*