Lamba alarm devresi

Lamba alarm devresi

Lamba alarm devresi,alarm devresi, alarm lamp circuit, alarm devresi


Lamba alarm devresi

Lamba alarm devresi, açık bıraktıgımız lambaları anlamak için çok kullanışlı ve basit bir devredir. Genellikle çok kullanmadığımız ardiye ,kömürlük gibi yerlerin tesisatında kullanarak lambaların aylarca açık kalmasının önüne geçilecektir.Devrede 220 oldugu için muhafazası çok iyi yapılmalıdır. Özellikle dış kapak yapmak ve devrenin montajını yüksege yapmak gerekiyor.

Devrede basit olarak 2 tane anahtar vardır. Bunlar s1 ve s2 anahtarıdır. S1 anahtarı bildigimiz lambanın kendi açmaanahtarıdır. Kişi odaya girer ve lambayı açar ama kişi odaya girdiginde s2 anahtarı kapıya monteli oldugu için buzzer devresini tamamlayamaz ve ötmez. S2 anahtarını şu şekilde yapabiliriz bir kablo kapının kendine öbür kablo kapının kasasına örtüldügünde de temas edecek şekilde monte edilebilir.Yani lamba açık ve kapı kapalı olursa ötecektir. Lamba kapalı oldugunda ana hat enerjisi kesik olduğundan s2 anahtarı kapalı olsada buzer ötmeyecektir.

S2 anahtarı için reed anahtarda kullanılabilir.

lamba alarm devresi

lamba alarm devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*