Kumandayla Uzaktan Devre Kontrolü

Kumandayla Uzaktan Devre Kontrolü

Kumandayla Uzaktan Devre Kontrolü, kumandayla devre kontrolü, uzaktan devre kontrolü, ır led devre kontrolü, ır led kumandayla devre kontrolü

 Kumandayla Uzaktan Devre Kontrolü

Arkadaşlar Kumandayla Uzaktan Devre Kontrolü devremizin vazgeçilmezi infared leddir. Devre iki kısımdan oluşmaktadır 1. kısım verici ikinci kısımda bu sinyali alıcı devresidir.

Devreyi incelemeye başlayacak olursak verici devresi çalıştırılıp bir sinyal çıkışı olduğunda  bu sinyal( 38 khz lik bir sinyaldir) alıcı devresindeki diger IR led algılar ve pnp tipindeki bc 558 ( siz npn yapabilirsiniz) iletime geçirir ve 4017 e sinyal gelmiş olur(14. bacaga +5 v geliyor) ve çalışmaya başlar. 4017 de çıkış vererek rolenin bobin uçunu tetikler ve roleye ne bagladıksak (ıstıcı baglayabilirsiniz ya da motor baglayıp ucuna pervane takarsınız fan olarak kullanırsınız) o çalışır.

Alıcı devresine bakacak olursak 555 kullanılmış. 555 kullanılma sebebi darbeli sinyal üretmek için gerekli.555 de çalışırken 2 nolu bacaga sinyal geldigi anda 3 nolu bacaktan çıkış sinyali üretmeye başlar bu esasa dayanır.Sitemizin 555 devreler bölümüne girerseniz 555 ile 4017 karaşimşek devresinide göreceksiniz.

Arkadaşlar asıl işin güzel yani verici devresini yapmanıza gerek yok televizyon ,dvd kumandasını kullanabilirsin, yeter ki bir IR led e sahip olsun.

 Kumandayla Uzaktan Devre Kontrolü

 ALICI DEVRESİ

Kumandayla devre kontrolü alici

Kumandayla devre kontrolü alici

 

VERİCİ DEVRESİ

kumandayla devre kontrolü verici devresi

kumandayla devre kontrolü verici devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*