Kademeli Güc Kaynagi Devresi

Kademeli Güc Kaynagi Devresi

Kademeli Güc Kaynagi

kademeli guc kaynagi

kademeli guc kaynagi

Kademeli Güc Kaynagi devresi ,elektronik devreler için muhteşem bir nimettir çünkü istenen voltaj degerini elde edebilir farklı voltaj degerlerinde çalışmak isterseniz ayar yapabileceginiz basit kullanışlı çalışan bir devredir.

Aklına gelen soruyu hemen cevaplıyım bu voltaj değerlerini nasıl hesaplıyoruz?

Tabiki de bir formülü var seçtigimiz dirence göre voltaj elde ediyoruz biz bunu deneyerek yapabiliriz ama bu çok vakit alacaktır bu yüzden hesapları formüle dökelim;

lm317(lm317 ne oldugunu öğrenmek için üzerine tıklayın) ile yapılmış bir devrede aşagıdaki şekilde  direnç hesabı yapacak çıkış gerilimi elde ederiz.Örnegin sallıyorum 220 ohm taktıgınızda 30 volt 1k direnc taktıgınız 12 volt elde ediyoruz.Olay bundan ibaret.

 

V0=1.25(1+r2/r1)+Iadj.R2     Burdaki Iadj tipik=50mA maksimum 100 mA DİR.

 

Devremizde dirençler her kademeye bir direnç gelecek şekilde baglanmıştır seri baglantı yoktur.Elde edeceginiz gerilimi nasıl hesaplayacağınızı yukarda formülünü paylaştım.Birde hatırlatayım formüldeki R2 direnci bizim devremizde alttaki dirençleri tek tek yazacagız R2,R3,R4,R5,R6..Yani kademe R3 geldiginde çıkış gerilimi ne olacak hesaplayabilmek için formüldeki R2 nin yerine yazıyoruz.

Tamam anladık çok sıkıldınız hesap kitap yapmaktan alttaki dirençler yerine koyun bi ayarlı diren( potansiyometre) tüm ızdırabınız sona ersin.Böylelikle çıkış gerilimi istediginiz değere getirebilirsiniz.

Bir alternatif daha var örnegin pot ile çıkış gerilimini 5 volta ayarladınız hemen potun direncini avometreyle ölçüp yazarsınız kenara ona göre sabit direnci koyarsınız.

Ek bilgi vermek gerekirse güç kaynagındaki kondansatörler parazitleri temizlemek için kullanılıyor bir nevi  filitreleme.

isis dosyası indirmek için tıklayınız.

Kademeli Güc Kaynagi Devresi

kademeli guc kaynagi

kademeli guc kaynagi


  • Yazıyı Beğendin mi?  1
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*