Kablo Ariza Tespiti

Kablo Ariza Tespiti

Bu devre, ” *Elektronik devreler*, *Kablo Ariza Tespiti*  Elektronik makale * Hobi devreleri ” ile etikenlendi.

Kablo Ariza Tespiti

Led tabela ve Elektronik Devreler için tıklayınız.

 

kablo ariza

kablo ariza

   Tesisatlarımızda enerjinin ve verilerin iletilebilmesi için kablo kullanıyoruz.(veri iletimi internet,telefon,sinyal)Bu kablolar görüntü kirliligi önlemek ve can güvenligini korumak için sıva  altından ve yer altından döşeniyor.

    Metrelerce döşedigimiz bu kablolar zamanla yıpranıyor çeşitli nedenlerle kopuyor.Yer altında ve sıva altında bulunan kabloların kablo ariza tespiti (kablo kopuk mu, kısa devre mi?) belirli metotlar kullanılarak yapılıyor.

Kablo arızalarında görülebilecek muhtemel arızalar;

-Kısa devre

-Topraga kaçak

-Kabloda kopukluk

-Kablonun hasar görmesi ,

arızaları meydana gelebiliyor.

Arıza tespitlerinde günümüzde kullanılan bir çok yöntem vardır.İlk olarak kullanılanlar meger ve ohmmetre. Bildiginiz gibi km lerce uzunlugunda bir hatta arıza tespiti yapmak kolay degil.Bu cihazlarla arizanın oldugu anlaşılsada hangi noktada ve arızanın cinsini anlamak çok güçtür.

Tek fazlı tesisatımızda (220 ile çalışan) kablo arızalarını nasıl buldugumuzu inceleyelim;

Kablodaki Kısa Devre Tespiti

Öncelikle belirlememiz gereken şey arızalı olan hattır.Daha sonra bu hattın uclarını tamamen ayırıp arızalı hatlar arasında tek tek ölçüm yaparız. Eğer ki  hattımız sağlam ise cihazımızdan sonsuz değer okuruz.(Tüm uçlar ayrı olduğu için sonsuz bir direnç söz konusu). Cihazımızda bir değer okuyorsan kablolar bir veya bir kaç noktadan birbiri ile temas ediyor yani kısa devre oluyor demektir.

Kabloda Kısa Devre

Kabloda Kısa Devre

Kablodaki Kopuklugun Bulunması

Yukarıda kısa devre arızasında cihazımızda sonsuz deger okuduysak veya hiç değer okuyamadıysak kopukluk olup olmadığını bakmamız gerekiyor.Bu seferde hatları uçlarından birbirine baglayarak bakmamız gerekiyor.Uçları birbirine bagladıktan sonra ölçün yaptıgımızda cihazda bir deger yok ise hatta kopukluk var demektir.

Kabloda kopukluk tespiti

Kabloda kopukluk tespiti

Toprak Kaçak Arızası

Kablomuz ile toprak arasında normal şartlarda ölçüm yapıldıgında sonsuz bir değer okuruz. Eğer ki cihazımızda bir deger okuyorsak toprağa kaçak olduğunu gösterir.

 

kablonun toprak kaçak arizası

kablonun toprak kaçak arizası

 

Peki bu arızaları bulduk diyelim km lerce uzunlugundaki hatlarda hangi noktada kopuk kısa devre oldugunu nasıl bulacağız?İşte bu iş için kapasite ölçme,  wheatstone köprüsü gibi bir kaç daha farklı yöntem uygulanıyordu.Gelişen teknoloji ile artık cihazlar kullanarak nokta atışı yapılabilmektedir.

Kablonun hangi km de koptugunu bulmak için yaygın olarak kullanılan cihazlardan biri TDR-410 adıyla piyasada bulabiliriz.

Bu cihazı kablonun bir ucuna baglıyoruz ve kablodaki kısa devrenin veya kopuklugun hangi noktada oldugunu gösteriyor.(örnegin 3000. metrede kısa devre var).

Arızalı noktayı aramaya başladıgımızda kablonun ucundan itibaren izlemeye şu iki cihaz ile TW-8800 ve TW-82 yapabiliriz.

Kablo Ariza Tespiti Cihazlari

TDR-410 YER ALTI KABLO İZLEME CİHAZI 

TDR-410  Teknik Özellikleri;

tdr-410

tdr-410

 • Zarar görmüş  kablolarının tespitini yapma
 • Telekom kablolarının arıza tespiti,(bakır kablolar)
 • Koaksiyel kabloların arızalı tespiti(anten kablosu diyebiilriz)
 • Kablolama altyapısındaki arızaların yerinin tespiti
 • Kablodaki kopuklugu algılama,kısa devreden dolayı oluşan hasarlar ve kablo empedans bilgileri
 • Kabloda arızaya olan uzaklık ve grafik gösterimi mevcut.
 • 4000 metreye kadar ölçüm yapabilir
 • 30 saat pil ömrü
 • Su geçirmez

TDR-410 GRAFİKLERİ

TDR-410 Ariza Grafikleri

TDR-410 Ariza Grafikleri

TDR-410 Ariza Grafikleri

 

TW-8800 ve TW-82 ariza bulmak için kullanılan cihazlardan degildir sadece arizayı tespit ettikten sonra hangi noktada oldugunu bulmaya yarar.

TW-82

TW-82 ile enerjili olmayan kablolarda kopuklugun nerede oldugu tespit edilir.

tw-82

tw-82

 

 

 


 • Yazıyı Beğendin mi?  1
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (5)

 • barış diyor ki

  Çok rastlanan bir olaydır bu kablo arızası.Bilgilendirme için teşekkürler.

  Cevapla

 • İbrahim Tatar diyor ki

  Kablo arıza tespiti çok işime yarıyor.Teşekkürler 🙂

  Cevapla

 • Nasıl Yapılabilir diyor ki

  Kablo arzası çok sıkıntı ya , tespit ile bulunabilir olması çok güzel

  Cevapla

 • Merhabalar, evimde prizden ampule giden kabloda kopukluk mevcut ve elektrik tesisatımı buatsız olduğundan dolayı bütün elektrikçiler deneme yanılmayla kırarak kablonun kopuk olduğu yeri bulup oradan kabloyu yenisiyle değiştirmek gerektiğini söylüyorlar, bu kabloyu minimum kırıkla halledebilecek bir elektrikçi önerebilir misiniz? Evimiz İstanbul bahçeşehir tarafında

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*