Japonya’da Tsunami; Nükleer Santralde Patlama Anı

Japonya’da Tsunami; Nükleer Santralde Patlama Anı

Japonya’da Tsunami; Nükleer Santralde Patlama Anı

nükleer santral patlaması

nükleer santral patlaması

Bu santral 4.7GW gücünde olup dünyanın 25. En büyük nükleer santraliydi.

Japonya’daki nükleer santral olan fukişima patlaması; 11 Mart 2011 de depremin sebep olduğu tusunami yüzünden patlamıştır. Bu deprem hoşnu adası çevresinde olmuştur.Bu santral,TEPCO tarafından işletilen  (Tokyo Elektrik Güç Şirketi) tarafından işletiliyordu.

Asıl çarpıcı olan 5,7 şiddetindeki tsunamiye dayanıklı santralin 14 şiddetinde bir tsunamiye maruz kalmasıdır. Bütün dünya bir ihmal olduğunu düşünsede çok ekstrem bir durum gerçekleştiği için dünya teknoloji devi Japonya bile hazırlıksız yakalanmıştır.

Sogutma sistemi zarar gördüğünden dolayı reaktörler ısınmaya başladı. Bu kontrolsüz ısınma nedeniyle 1-3 ve 4 numaralı reaktörlerde patlama yaşandı.

Bu patlama sonucunda şiddeti o kadar yayıldıki tokya içme suyunda bile radyasyona rastlanmıştır.20 km lik alan tamamen tahliye edilmiştir.

 


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (16)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*