Işıkla Röle Kontrolü

Işıkla Röle Kontrolü

Işıkla Röle Kontrolü

Işıkla Röle Kontrolü, ışıkla röle kontrol edebileceginiz basit bir devredir. Devre elemanları hemen hemen her yerde bulabileceginiz türden temel elektronik devreler.Devre basit olmasına karşı bir çok devreye uyarlanabiliyor ve ek olarka takılabiliyor.

Ldr biliyorsunuz ki ışık ile direncini degiştiren bir elemandır. Bu özelliginden yola çıkılarak yapılmıştır.

Işıkla Röle Kontrolü Çalışma Mantıgı;

Ldr üzerine ışık düşmediginde direnci çok yüksetktir ve 1. transistörümüz kesimdedir,2 transistörümüz iletimdedir.2. transistör iletimde oldugu için rölenin bobin uçlarına gerilim gider ve çekili olur. Ldr ışık aldıgında bu sefer direnci düşecek ve 1. transistör iletime geçecek. 1 transistör iletime geçtiginde ikinci transistörün ucune – geldigi için kesime gidecek. Böylelikle röle bobininin enerjisi kesilecek ve kontraklar bırakacak.

Bu devre ile gece çalıştırıp gündüz durmasını istediginiz bir devre yapabilirsiniz. (gece aydınlatması gibi)

ışıkla röle kontrol

ışıkla röle kontrol

 

 


  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*