Işık İzleyen Araba

Işık İzleyen Araba

Bu devre, Elektronik devreler, Işık İzleyen Araba, Işık İzleyen robot, Hobi devreleri, olarak etiketlenmiştir.

Işık İzleyen Araba

 

Işık İzleyen Araba devremizde vazgeçilmez olan en önemli parçamız LDR dir. Ldr’nin ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar için açıklama yapılacak olursa; LDR karanlıkta direncini çok fazla arttıran ışıkta direncini azaltan elemandır.Bizde bu özelliginden yola çıkarak yaptıgımız basit ama işlevli devremizi paylaşıp anlatmaya karar verdik.

Devreyi incelediğinizde aklına gelen soru LDR ler neden ters motorlara baglandı.Açıklamaya başlayalım;

Mantıklı olarak düşündügümüzde arabamızın saga dönmesi için sag motor mu? yoksa sol motor mu çalışmalı? tabikide sol motor sag motordan hızlı olursa arabamız saga döner.

Sol taraftaki LDR ışık aldıgında direncini azaltacak ve  transistörü tetikleyerek sag motoru çalıştıracak.Sag motor sol motordan daha hızlı döndügü için arabamız saga yönelecek,aynı şekilde sag taraftaki LDR IŞIK ALDIGINDA direncini azaltarak transistörü çalıştırıp sol motor hızlanacak ve arabamız saga dönecek.

Transistör seçimini kullandıgımız motorun amperine göre seçmekte fayda var.BDX ve bc6xx serisi kullanırsanız daha rahat edersiniz.Direnç seçimide kullanacagınız motora göre yapınız.

Motor ışık almadığında ise düz gidicektir ya da eşit ışık aldıgında.

[kirmizi-uyari]Devreyi uygularken lütfen ışık olmayan ortamda deneyiniz[/kirmizi-uyari]

 

[mavi-uyari]Devre ile ilgili izlenimlerinizi lütfen yorum ile bize iletiniz[/mavi-uyari]

Işık İzleyen Araba Devresi

Işık izleyen araba

Işık izleyen araba

ışık izleyen araba devresi

ışık izleyen araba devresi

 


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (19)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*