Isı Algılayıcı devre

Isı Algılayıcı devre

Bu devre, ” *Elektronik devreler*, *Isı Algılayıcı devre* Meger Nedir * hobi devreleri* ” ile etikenlendi.

Isı Algılayıcı devre

Diger Elektronik Devreleri inceleyebilirsiniz.

Isı Algılayıcı devre ile çevrenizdeki ani ısı değişikliklerini algılayabilir bunu gerilime dönüştürebilirsiniz.

Bu devrenin çalışma mantıgı şu şekilde çevredeki ısı değişikliklerini gerilime çevirip bizde bu gerilimi okuyarak ısıdaki değişimi hesaplarız.Bu ısı değişimlerini algılamak için ısı sensörü LM335 ve gelen sinyale göre çıkış gerilimi üreten gerilim regülatörü lm723 kullanıldı.

Isı değişimlerini iletmek üzere ısı sensörü lm723 ün referans bacagına baglantı.Lm335 deki ısıya baglı olarak değişen çıkış gerilimi lm723 ün referans degerini değiştirecek ve çıkış gerilimide değişecektir.LM723 ü biraz daha açacak olursak 40v a kadar olan giriş gerilimini 3 ile 37 volt arasında değiştiren bir regülatördür.Bu değişimide referans degerine göre yapıyor.Bu devrede çıkış gerilimi 0-1v arasında değişir.Çıkış gerilimini farkı degerlerde almak istersek( yani gerilimi yükseltmek gibi) çıkışa bir opamp baglayarak bunu halledebiliriz.

Isı Algılayıcı devre Şeması

ısı algılayıcı devre

ısı algılayıcı devre

 

 


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*