İnvertör Devresi

İnvertör Devresi

Bu devre ,Elektronik devreler, İnvertör Devresi, Hobi devresi , olarak etiketlenmiştir.

İnvertör Devresi

invertör

invertör

İnvertörler piyasada ciddi paralara satılmaktadır. Verdigimiz şemadaki devre ile basit bir şekilde orta ölçekli invertör yapmanız mümkündür.İnvertörün ne olduğunu bilmeyenler için DC gerilimi AC gerilime dönüştüren elemandır.Devremizdeki elemanların fiyatları gayet makul olup ucuz bir devredir.

AC gerilimlerde bildiğiniz gibi frekans ayarı yapmak gerekiyor.Devremizdeki frekans ayarınıda CD4047 multivibratör elemanı yapmaktadır.Frekans ayarı entegremize bağlı trimpot ile yapılıyor(470K).Entegremizden iki tane ters kare dalga elde edilir (10 ve 11. Bacaklardan).Transistörleri incelediğimizde BD242,2N3773 transistörümüzü sürmek için kullanılıyor.Bu sürme işlemide 2n3773 beyzine tetikleyerek yapıyor.Devrede zincirleme reaksiyon görülüyor.Ön sürücümüz BD242, güç sürücülerimiz ise 2N3773 dür.Devremizden elde edeceğimiz güç trafomuza ve kaynağımıza bağlıdır.

Trafomuz tipi  220V giriş 2x12V çıkışlı bir trafodur.Trafomuzun sekonder ve primer sargıları mevcut.Şemada görüldüğü gibi sekonderimize 12v 50hz kare dalga geliyor ve çıkışta 220V AC oluyor.Baglayacagımız alıcımıza göre devrede soğutucu kullanmak gerekiyor.Çünkü lamba diyelim bir yüktür ve akım çekecektir bu yüzden transistörlerimiz ısınacaktır ve soğutucu takılmalıdır.

[kirmizi-uyari]NOT:ARKADAŞLAR BU DEVREDEN TAM OLARAK PRİZDEN ALDIGINIZ GİBİ SAGLIKLI 220V BEKLEMEYİN.YÜKE BAGLI OLARAK VOLTAJDA DÜŞÜŞLER OLACAKTIR.YÜKSEK AKIM ÇEKEN ELEMANLARLA DENEME YAPMAYINIZ.[/kirmizi-uyari]

 İnvertör Devresi Şeması

invertör devresi

invertör devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  3
Önceki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (6)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*