İngilizce Öğrenmeye Mesleklerden Başlayın!

İngilizce Öğrenmeye Mesleklerden Başlayın!

İngilizce Öğrenmeye Mesleklerden Başlayın!

Eski tarihlerden günümüze kadar geçen süreçte insanlar arasındaki iletişim her zaman çok önemli olmuştur. İnsanlar arasındaki bu iletişimi kuran ve güçlendiren en önemli unsur ise dildir. Tarihler boyunca farklı coğrafyalardaki insanlar farklı diller konuşmuş ve birbirleriyle etkileşime geçmek zorunda kalan toplumlarda birbirlerinin dillerini öğrenmeyi gerekli görmüş ve bunun için çaba sarf etmişlerdir. Zaman geçtikçe ve dünya modernleştikçe bu gereklilik ortadan kalkmamış, aksine daha da çok önem kazanmıştır. Diyebiliriz ki, küreselleşen dünyayla birlikte dil öğrenmek bir gereklilik olmaktan çıkmış, daha çok bir zorunluluk haline gelmiştir. Dünya üzerinde en çok konuşulan dillerden biri ise İngilizcedir ve İngilizce Öğrenmek pek çoğumuz için çok büyük önem arz etmektedir. Kariyer sitelerinde yayınlanan iş ilanlarına baktığımızda bu önemin ne kadar büyük olduğunu çok açık bir şekilde görebiliriz. İş ilanlarının birçoğunda İngilizce bilmek başvuranlara bir ön şart olarak sunuluyor ve İngilizce bilmeyen adaylar diğer alanlarda ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar değerlendirilmeye bile tabi tutulmuyorlar. Birçoğumuz bu durumun adaletsiz olduğunu düşünüp, bu durumdan yakınabiliriz. Lakin hızla küreselleşen dünyamızın şartları göz önüne alındığında İngilizce gibi dünyada pek çok insan tarafından konuşulan bir dilin çeşitli alanlarda şart koşulması bizleri şaşırtmamalıdır. Bir dil öğrenmek ve o dilde gerek yazılı gerekse sözel olarak akıcı ve rahat bir şekilde kendini ifade etmek birçok insanın hayalidir. Fakat çevremize baktığımızda bu hayali gerçekleştirebilen insanların sayısının oldukça az olduğunu gözlemlemekteyiz. Akıcı ve rahat bir şekilde kendini ifade etmek bir yana birçok insan ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite yılları boyunca İngilizce dersleri almış olmalarına rağmen İngilizceyi günlük hayatın içinde kullanırken zorlanmaktadırlar.

Dünya üzerinde, gelişmekte olan bir ülke olarak İngilizce eğitimine en çok önem veren ülkelerden biriyiz. Genç nesillerin İngilizce bilmesi ve gelişmişlik düzeyinde ülkemizi bir basamak daha yukarı taşıması adına İngilizce ders saatleri örgün eğitim veren okullarda maksimuma çıkarılmıştır. Bununla da yetinilmeyip birçok özel yabancı dil eğitim merkezi açılmıştır. Öte yandan birçok yabancı dil eğitim merkezi ve okul bünyelerinde yabancı öğretmenler bulundurmaya çalışarak İngilizce öğrenim sürecinin verimliliğini arttırmaya çabalamışlardır. Peki, bu İngilizce öğrenim süreci nasıl ilerlemektedir? İngilizce öğreten pek çok kurum ve kuruluş bu öğretme sürecine basit günlük konuşmalarla başlamayı tercih eder. Basit günlük konuşmaları ise ingilizce meslekler, renkler, sayılar ve hayvanlar takip eder. Hemen hemen İngilizce öğrenmeye çalışan herkes ilk konuların zor olmamasından dolayı İngilizce öğrenmeye büyük bir heves ile başlar. Fakat ne var ki konular ilerledikçe ve İngilizcenin Türkçeye hiç benzemeyen dil bilgisi kuralları işin içine dahil olmaya başladıkça insanlar İngilizce öğrenmekten soğur ve bu öğrenme yolculuğuna devam etmek istemezler. Ancak unutulmamalıdır ki dil öğrenmek bir süreçtir ve sabır bu sürecin en önemli unsurudur.


  • Yazıyı Beğendin mi?  
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*