Hırsız Alarm Devresi

Hırsız Alarm Devresi

Bu devre elektronik devreler, Hırsız Alarm Devresi, Alarm Devresi, Hobi devreleri, olarak etiketlenmiştir.

Hırsız Alarm Devresi

 

ldr-lazer-kontrolü

ldr-lazer-kontrolü

Hırsız alarm devresi , ldr’nin direnç degişimine göre harekete geçen bir devredir. Ldr üzerine ışık düştügünde düşük direnç gösterirken karanlıkta yüksek direnç gösterir. Devremizde bir lazer ışınını ldr nin üzerine düşürüyoruz tabi ldr yi siyah bir borunun içine koymamız gerekiyor(ortam ışıgından etkilenmemesi için).Lazer ışıgı ldr nin üzerine düştügü müddetçe ldr’nin direnci düşük olacaktır.Ldr ile araya bir kişi girdiginde ldr nin direnci hızla yükselip opamp a haber verecektir.

ldr-direnc-degişimi

ldr-direnc-degişimi

 

 

 

 

opamptan-sinyal-alma

opamptan-sinyal-alma

Ldr’nin üzerine düşen ışık miktarı degiştikçe aşagıda paylaştıgımız grafikteki A noktasındaki gerilimde degişecektir.A noktasındaki gerilim bir opamp a baglanmıştır. Bu gerilimdeki degişimi opamp bir referans gerilimle karşılaştırarak çıkış sinyali verecektir.

Ldr’nin üzerine ışık düştügü sürece a noktasındaki gerilim her zaman referans geriliminden yüksek olacaktır.Bu durumda opamcımız çıkış sinyali 0 olacaktır. Ldr nin önüne bir cisim geldigince ışıgı kesilecek ve direnci yükselecek böylece A noktasındaki gerilim azalacak. A noktasındaki gerilim opamp ın referans gerilimden düşük olacagı için opamp bir çıkış sinyali verecek.

 

 

 

Devreyi inceledigimizde ldr nin ışıgı kesildigindigi sürece  bir alarm sinyali alabiliyoruz ama bizim istedigimiz ışık bir kere kesilince devamlı alarm çalması çünkü hırsız hep aynı noktada durmayacaktır.

Alarm sinyalinin kalıcı bir sinyal olmasın için araya bir entegre koyduk.CD4027, cmos entegresi ile bunu saglayabildik.

CD4027 nin çalışması; ilk olarak devreye enerji verdigimizde entegre resetlenecek ve Q çıkışı 0 olacaktır.(yani çıkıştan bir sinyal alamayacagız).Ldr nin ışıgı kesildigi anda 7 numaralı set bacagına enerji gelir ve çıkışımız Q degeri 1 olur ve npn transistörümüzü tetikleyerek buzzer ötmeye başlar. Taki reset butonuna basılmadığı sürece bu devam edecektir.

hırsız-alarm-devresi

hırsız-alarm-devresi

hırsız-alarm-malzeme-listesi

hırsız-alarm-malzeme-listesi


  • Yazıyı Beğendin mi?  5
Önceki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (17)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*