Güç Kaynagı Yapımı

Güç Kaynagı Yapımı

Bu devre Güç Kaynagı YapımıGüç Kaynagı devresi, Ayarlı güç kaynagı, Elektronik devreler, olarak etiketlenmiştir.

Güç Kaynagı Yapımı

guc-kaynagi

guc-kaynagi

Güç kaynagını biz genelde elektronik devreler i çalıştırmak için kullanıyoruz.Devreyi incelediğinizde lm317 ye girişte 12 voltun geldiğini görüyoruz bunu elde etmek için 220 volt trafo ile 12 volta geçirip sonra köprü diyot ile ac yi dc ye çeviririz sitemizde bu konuyla alakalı bir çok devre bulabilirsiniz. Bu devrenin özelliği bize ayar yapmamızı saglıyor.Lm317 ayar bacagına(orta bacagına) baglanan bir pot ile referens gerilim degiştirilerek çıkışta 1.25v ile 10v arasında gerilim okuyabiliyoruz.

Çıkıştan 0v ile 10v deger istiyorsanız çıkışa iki tane seri diyot baglarız bu şekilde 0v u elde ederiz. Bunun mantıgı ise diyotlarımız üzerlerine gerilim alacagı için çıkışta okunacak gerilim bölünecektir.

470 ve 22 mikro farat kondansatörlerimiz elektrolitik (takarken yönlerine dikkat ediniz), 0.1 mikrofarat olan ise kutupsuz kondansatör. Bu kondansatörler devrede filitre elemanı olarka görev alıyor.

Güç Kaynagı Yapımı Devresi

Güç Kaynagı devresi

Güç Kaynagı devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  1
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (12)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*