Enerji Krizi Kapıda Mı?

Enerji Krizi Kapıda Mı?

Enerji Krizi Kapıda Mı?

Enerji Krizi Kapıda Mı?, Rusya bildiğimiz gibi Türkiye’nin ihtiyacı olan  doğal gazın yarısından fazlasını karşılaşmaktadır. Son yaşanan Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra Putin çok sert açıklamalar yaptı. Haliyle tüm millet olarak kış  aylarında gaz kesintileri olur mu diye düşündük.

rusya dogal gazi kesecek mi

rusya dogal gazi kesecek mi

Rusya ile Türkiye arasındaki en önemli bag doğal gazdır. Mavi akım projesiyle Rusya’dan Samsuna doğal gaz geliyor. Geçen seneyi baz alarak söyleyebilirim ki 50.2 milyar metreküp doğal gaz ihtiyacımızın 27 milyar metrekübünü Rusya’dan karşılıyoruz.

ELEKTRİK ÜRETİMİ SEKTEYE UĞRAR MI?

Doğal gaz sorunu çok boyutlu bir sorun. Genelde akıllara sadece ısınma ile ilgili sorunlar gelebilir ama Türkiye elektrik enerjisinin yüzde 50 sini doğal gazdan elde ediyor ve bunun yanında sanayimizde de çok fazla kullanım alanı bulmakta.

 

Herhangi bir doğal gaz kesintisinde çoklu şekilde Türkiye  etkilenecektir.

NÜKLEER ENERJİ YENİDEN RUSYA

Doğal gaza olan bağlılığımızı azaltmak için Mersin Akkuyu’da nükleer santral yapılıyor. Bu santrali yapan şirket araştırıldığında Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rasatom yapıyor. Bu nükleer santral ilk erteleme ile 2020 olarak hesaplanmıştı ama şimdi 2022 olarak ertelendiği söylentileri çıkmaya başladı.

putin dogal gazı kesebilir

putin dogal gazı kesebilir

Rus ile yaptığımız bir diğer projemiz “Türk Akımı”  dır. Bu proje ile Rusya’dan çıkan gazın Türkiye üzerinden Avrupaya taşınması planlanıyordu. Bir süredir bu proje üzerinde de sıkıntıların olduğu konuşuluyordu.

Rusya’nın son olaylardan sonra bir onur kırıklığı yaşadığını hepimiz biliyoruz bu olayın yaraları iyileşmeden “Türk Akımı” projesi gelişemeyecek gibi duruyor.

RUSYA YERİNE ALTERNATİF

Doğal gaz ihtiyacımızın yaklaşık olarak ne kadar olduğunu biliyoruz ve bu ihtiyacında yaklaşık yarısını Rusya’dan karşıladığımızda bir gerçek.Bu sorunun çözümünü kısa ,orta ve uzun vadede değerlendirmek gerekiyor.

Kısa vade de doğal Rusya’ya olan bağlılığımızı tamamen ortadan kaldırmak imkansız. Bu kadar büyük bir doğal gazı temin etmek hiçbir ülkenin harcı değildir.

Orta ve Uzun vadede kesinlikle yenilenebilir enerjilerden elektrik üretimine yönelmeliyiz. Güneş, Rüzgar, Hidroelektrik, Jeotermal gibi ülkemizde bolca bulunan kaynaklara yönelmeliyiz.

Akıllarda kalan bir diğer soru ise Rusya ile yapılan anlaşmalara Rusya uymak zorunda değil mi?

Rusya gazı keserken çeşitli bahaneler üretecektir bunu hepimiz biliyoruz. Boru “patladı”,”arza çıktı”, “kompresör çalışmıyor” gibi bahaneleri belgelendirdiğinde Türkiye’nin buna bir itiraz hakkı yoktur.

Bu anlaşmalar tamamen bağlayıcıdır ve uymak zorundadır. Her şeye rağmen Rusya bu olayı bahane gösterip gazı keserse Türkiye bir enerji krizi yaşayacaktır.

Bu enerji krizinin üstesinden TANAP’ı hızlandırarak ve diğer ülkelerden daha çok gaz talep ederek, kömür ile enerji üretimini arttırarak bir şekilde halledebiliriz. Uzun vadede yenilenebilir santralller inşa ederek bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Türk Milleti olarak her zaman bir çaresini bulmuşuzdur.

 

Enerji Krizi Kapıda Mı?, putin gazı kesecek mi?, dogal gaz kesilecek mi?, rusya dogal gazı kesecek mi?


  • Yazıyı Beğendin mi?  1
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (2)

  • Remezan diyor ki

    Hocam tabiki kimseye taviz vermemek gerekir. Ancak sınırlarımız hatta illerimiz teröristler tarafından delik deşik edilmişken bizim herzaman dostumuz olması gereken rusya ile ters düşmememiz lazımdı. Rusyanın uçağı sınırda işid terölerini öldürüyor bunu herkes biliyor kimsenin yapamadını rusya yaptı. Ve ayrıyetten dediğiniz gibi bize şuanda rusyanın sağladığı kadar doğalgaz kimse sağlayamaz. Ve gç olarak da rusyaya kafa tutacak bi yerde değiliz gereği de yok zaten. Tabi hesaplar başka angajman falan hikaye

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*