Dokunmatik Kapı Zili Devresi

Dokunmatik Kapı Zili Devresi

Dokunmatik Kapı Zili Devresi

dokunmatik plaket

dokunmatik plaket

(plaka tasarım Mehmet OKUYAN)

 

 

Çalışabilecek bir Dokunmatik Kapı Zili Devresi çok az sayı eleman ile yapabiliriz.Devredeki dokunma ucu 1. transistörün dokunma ucu beyzine bağlanmalıdır.

Dokunma ucuna sadece bir parmakla bile dokunsanız transistör aktif hale gelerek iletime geçer ve transistör 2 nin beyz gerilimi değişecektir.Böylelikle transistör 2 darlington bağlantı sayesinde transistör 3 ve 4 ü sürecektir.Bunun sonucunda zil çalar ve lamba yanar.

Dokunma ucu olarak parmak ucu şeklinde plaket veya evlerde kullanılan alüminyum folyo veya iletken bir madde kullanılabilir.Transistör 1 kesinlikle dokunma ucuna yakın bir yere konulmamalıdır.Devre doğal seyrindeyken(yani yüklenmeden) 5 ma çekmektedir. Dokunmatik Kapı Zili Devresi’ni çalıştırmak için 6 ile 9 volt arası bir gerilim yeterli olacaktır.Sizin kullnadıgınız zil  ve lamba çalışma gerilimi yüksekse sizde giriş gerilimini arttırın.

Bu devre www.elektrikforum.net e aittir.

 Dokunmatik Kapı Zili Devresi Görseli

dokunmatik kapi zili

dokunmatik kapi zili

İsis dosyasını indirmek için TIKLAYINIZ.


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*