Dc-Ac Dönüştürücü Devresi

Dc-Ac Dönüştürücü Devresi

Bu devre ,Dc-Ac Dönüştürücü Devresi, Ac dönüştürücü12 V DC / 220 v konvertör devresi, konvertör devresi,olarak etiketlendir.

Dc-Ac Dönüştürücü Devresi

Devre girişte uygulanan +12 v dc gerilimi 220v ac gerilime çeviriyor.Devre incelendiğinde iki kısımdan oluşuyor ilk kısım flip-flop kısmı bu kısım kare dalga elde etmek için kullanılıyor ikinci kısım ise ac dönüşümü yapmak için kullanılıyor.Devrenin ilk kısmındaki transistörleri sürücü transistörü olarak kullanıyoruz ikinci kısımdaki transistörleri ise güç transistörleri olarak kullanıyoruz.Güç transistörlerinin amacı primirde sürekli yönü degişen bir akım geçirmektir. Ac gerilimi incelediğimzide sinusoidal grafikte devamlı yönü degiştigini göreceksiniz.Bunu elde etmek için ters akımlar dolaştırıyoruz.Bu ters akımlar daha sonra trafonun sekonder ucunda bir ac gerilim endükler. Tabi bu saf sinusoidal degildir bunu istedigimiz ac sinyale çevirebilmek için kondansatör ekliyoruz.(düzeltme işlemi için).

 

[sari-uyari]Devreyle ilgili sorularınız için yorum bırakınız.[/sari-uyari]

sinusoidal dalgası

sinusoidal dalgası

 

dc-ac dönüştürücü devresi

dc-ac dönüştürücü devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Önceki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (8)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*