Darglington baglantı nedir ve nasıl baglanır

Darglington baglantı nedir ve nasıl baglanır

Darglington baglantı nedir ve nasıl baglanır, Darglington baglantı nedir, Darglington baglantı nasıl baglanır, transistörde akım kazancı, akım kazancı

Darglington baglantı nedir ve nasıl baglanır

 

Darlington bağlantı ile bilmemiz gereken ilk kavram “kazanç sağlamak için “ kullanılır ve genelde rastladığımız yerler devrelerin çıkışlarında kuvvetlendirici olarak  görülürler.

Bu bağlantıda 2 yada daha fazla aynı çeşit transistör (bjt) kullanılır. Baglantı çok basit olup kollektörler birleştirilir. Birinci transistörün emiteri ikinci transistörün basesine bağlanır. Böylelikle 1. Transistör ikinci transistördeki geçişi (iletkenliği) kontrol eder.

Bu bağlantıda ilk transistör kesime gittiği anda diğer  transistörde kesinme gidecektir. Çünkü ilk transistör kesimdeyken ikinci transistör basesine  bir enerji gitmeyecektir.

Darlington bağlantıdaki akım kazancı hesaplanırken iki transistöründe akım kazançları çarpılır. Mesela akım 1. Transistörün akım kazancı 40 ikinci transistörün akım kazancı 50 darlington çiftinin akım kazancı 50*40 =2000 olacaktır. Darlington baglantı bize aşırı derece fazla kazanç  sağlıyor.

Darglington baglantı temsili

 

darlington baglantı

darlington baglantı

pnp ve npn tipi transistörde darlington baglantı

pnp tipi darlington baglantı

pnp tipi darlington baglantı


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (3)

  • PNP tipi transistörlerde Darlington bağlantı nasıl yapılmaktadır

    Cevapla

  • çok güzel acıkladınız.fakat paralel ve seri bağlantı biliyoruz.bu kadar çok insanın kafasını karıstırıyorlar.uç bacaklı pil gibidir.transistor.titreşir.titrestıgı için.kullanıyoruz.fazla bir numarası yok bunun.öğretmensiz gereken manyetik alan.bunları ögrenirseniz.bilgisayarda yapabilirsiniz.herşeyi.insanın eğitimini boşa harcıyorlar.yıllar boşa gidiyor.hep batı yapıyor.biz geriden izliyoruz.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*