Basit Voltmetre Devresi

Basit Voltmetre Devresi

Bu devre, Elektronik Devreler, Basit Voltmetre Devresi, Voltmetre Devresi, Hobi Devreleri, olarak etiketlenmiştir

Basit Voltmetre Devresi

Devremizde 4 tane lm339 opamp bulunmaktadır.Bu opampların görevi karşılaştırıcı olarak çalışmaktadır.opampların referans gerilimleri besleme gerilimi üzerinden düşürülerek kullanılır.7805 ile besleme gerilimini 5 volta düşürebiliriz.Giriş gerilimi ayarlı direnç ile opamp ın – ucuna uygulanır. Opamp ların + ve – giriş ucuna uygulanan gerilimleri karşılaştırılır ve sonuç lojik 1 ve lojik 0 sonucu çıkarılır.1 ledin kaç volta denk geleceğini ayarlı dirençleri ayarlayarak bulabilirler.

En basit şekilde yapabileceğiniz voltmetre bu şekildedir. Çözünürlügü çok fazla olmasada iş görebilecek bir devredir.Board üzerinde rahatçe kurup deneyebilirsiniz.Referans degerinide  5 ile 10 v arası vermenizi öneririm. Çok yüksek gerilimlerde de kullanmayınız.Daha detaylı voltmetre devrelerini kısa zamanda ekleyecegim.

Basit Voltmetre Devresi Şeması

 

basit-voltmetre-devresi

basit-voltmetre-devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  2
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*