Arduino Nedir? Arduino ‘nun Özellikleri

Arduino Nedir? Arduino ‘nun Özellikleri

Arduino Nedir? Arduino ‘nun Özellikleri

Arduino Nedir? Arduino ‘nun Özellikleri, Arduino geçmişten tanıdığımız atmel işlemcilerinden oluşmuş bir karttır. Programlanabilir özelliği ile herkes kendi ihtiyaçlarına göre arduinosunu yapabilir. Ardunio ’nun en büyük kolaylığı tüm işletim sistemlerinde rahat bir şekilde çalışmaktadır. (Windows 7 ve üstü). Arayüz proğramını ise sitesinden temin edilebilmektedir.( http://arduino.cc/en/Main/Software ) İhtiyacımıza göre çok farklı arduinolar mevcuttur. İnternet bağlantısını destekleyen ,çıkış sayısına göre vs değişik tipleri vardır ama bizim genelde kullandığımız hem ucuz hemde bulunması kolay olan  arduino uno ‘dur.

Arduino Nedir Arduino 'nun Özellikleri

Arduino Nedir Arduino ‘nun Özellikleri

Arduino temelde 3 kısımdan oluşur;

-Bilgisayara bağlamak için USB bağlantısı

-Güç bağlantısı

-Yüklerimizi bağlayacağımız pinler

USB bağlantısı ile yazdığımız programı arduinoya atarız. Arduinoyu beslerken usb den beslemiyoruz. Dışardan 9V luk bir beslemeyi arduniomuza bağlıyoruz. USB den beslemeye kalkışırsak ardunioya bağlı yük yüksek akım çekeceğinden ve bu akımdan USB den sağlanacağından USB girişi yanacaktır.

Arduino Neden Bu kadar Tercih Ediliyor ?

Arkadaşlar arduino ‘nun tercih edilmesinin en önemli sebebi kullanımı çok basit ve derin bir elektronik bilgi birikimine gerek duymadan çok rahat bir şekilde kullanılabilmesidir.Ardunio ile çok basit şekilde elektronik devreler yapılabilmektedir. Ardunio kütüphaneleri herkese açıktır ve mikroişlemcinin nasıl programlandığını inceleyebilirsiniz. Bu cihazı bu kadar basit yapan kesinlikle  kütüphanelerini kodları hazır olarak sunmasıdır. Kütüphanelere www.arduino.cc ulaşabilirsiniz.

Ardunio ile led yakma devresi

Ardunio ile led yakma devresi

Arduino ile Neler Yapılabilir?

Arduino ile diğer mikrodenetleyicilerle ne yapabiliyorsanız çok daha basit bir şekilde yapabilirsiniz. Zaten arduino onlara rakip olarak çıkmış diğer mikroişlemcilerin yaptıklarını çok daha kolay şekilde yapılabileceğini göstermiştir. Arduino ile yapılabilecekler, motor devreleri yapabilirsiniz, sensör devreleri yapabilirsiniz ( çizgi izleyen, sıcaklık gibi), led animasyon devreleri yapabilirsiniz, lcd ile ilgili devreleri yapabilirsiniz.

Sitemizdeki arduino ile led yakma devresi nden  başlayabilirsiniz.

Arduino ile Motor Devresi Nasıl Yapılır

İlk olarak butona basıldığında çıkış veren bir program yazmalısınız. Buton giriş  pini ,motora bağlı pin ise çıkış pini olacaktır. Bu basit programı yazdıktan sonra;

Motoru direkt arduinoya bağlayamayız çünkü motor aşırı akım çeker ve arduinoyumuzu yakar bizde araya bir yalıtım elemanı ekleyerek işi çözebiliriz. Benim ilk aklıma gelen bir arduinonun bacağına bir transistör bağlayıp motoru transistör üzerinden sürersek bence sorun çözülecektir.

Yani demem o ki diğer mikroişlemcilerle aynı görebi üstleniyor r ama bu çok daha kolay.

Arduino Nerden Başlamalıyım?

Yukardaki örnekten korktuğunuzu varsayarak arduino ile devre yapmak istiyorsanız temel ve basit elektronik bilgisine sahip olmalısınız. Örnegin bir transistör nasıl kullanılır yada röle nedir bunları biliyor kabul ediyorum ve ikinci aşamaya geçiyorum.

Hazır programlarla bir yere kadar idare edersiniz en azından hazır programları kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilecek program bilgisinie sahip olmalısınız.

Arduino hakkında genel bir bilgiye zaten bunları okuyorsanız sahip olacaksınız. Arduino kartlarının çok çeşitli olduğunu ama genelde arduino uno ve mega kullanıldığını bilmekte fayda var. Bunu şey gibi düşünebilirsiniz mercedesin slk modeli var e200 modelide ikiside istediğiniz yere gider ama özellikleri farklıdır arduino modelleri içinde bu geçerli hemen hemen hepsi ekstra özellik hariç birbirlerine benzer.

Arduino arayüz programını http://arduino.cc/en/Main/Software indirebilirsiniz. Programlarınızı bu arayüze yazıp atacaksınız.

Aklınıza bir soru daha gelmiş olabilir. Proteus gibi devre çizim programlarında arduino bulunmuyor. Arduino devrelerinizi sanal ortamda tasarlamak için yapılmış fritzing programını bu adresten indirebilirsiniz. ( fritzing.org/download/?donation=0 ) Fritzing programının tek sıkıntısı simülasyon yapamıyoruz. Görsel olarak göstermek için güzel program.

Arduino Nedir? Arduino ‘nun Özellikleri, Arduino Nedir?, Arduino ‘nun Özellikleri, arduino, arduino devreleri, arduino anlatımı, arduino hakkında, arduino dersleri


  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*