Arduino ile Bluetooth Haberleşmesi

Arduino ile Bluetooth Haberleşmesi

Arduino ile Bluetooth Haberleşmesi

Yaptığımızın bir çok devrenin uzaktan kontrol etmek isteriz. Akıllı telefonların çıkmasıylada artık uygulamalar indirip cihazlarımızı kontrol etmek istiyoruz. Bu ihtiyaca cevap verebilecek en kullanışlı cihaz  şuanda arduino gibi gözükmekte.

Lafı çok uzatmadan kurdugum devreyi anlatmaya başlıyorum. Arduino biliyorsunuz ki atmel serisi bir entegre kullanıyor ve bu entegrenin dahili Bluetooth u yok o yuzde hc-06 adında arduinoya takabileceginiz modül satılıyor. Ekstra olarak ultrasonic mesafe sensörü falanda ekleyebilirsiniz.

Arduino ile Bluetooth Haberleşmesi-

Arduino ile Bluetooth Haberleşmesi-

Arduino ile Bluetooth Haberleşmesi için gereken elemanlar

-Arduino uno(klon da olabilir farketmez)

-Bluetooth modülü (hc-06)

-led

-direnç 330 ohm

Baglantılarımızı şekilde olduğu gibi yapmalıyız. Arduinoki rx bacagı Bluetooth modülünün tx bacagı , arduinodaki tx bacagı Bluetooth rx bacagına bağlanmalı.VCC ve Gnd baglantılarını yaptıktan sonra ve kartımıza proğramı attıktan sonra artık iş arayüz programını indirip kurmanıza kalıyor.

arduino-Bluetooth--modülü

arduino-Bluetooth–modülü

UYARI: Bluetooth modülünü baglamadan önce kartınıza programı atınız yoksa arduinoda stk500 hatası alacaksınız.( tam olarak hata  stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00 böyle bir şeydir)

Bluetooth modülümüzle iletişime geçecek olan arayüz programı kullanımı çok basit ilk buton ile arduino baglantısı gerçekleşiyor ikinci buton ile led i yakıyor üçüncü buton ile led i söndürüyor. Sen istersen 2 buton ile motor çalıştırıp 3. buton ile durdurabilir ya da başka motor çalıştırabilirsin hayal gücüne kalmış.

UYARI: Programı kullanmadan önce telefonuz ile Bluetooth modülünü birbirine baglayın. Bluetooth modülünün şifresi 1234.

GOOGLE PLAY den  Arduinotooth olarak aratarak programa erişebilirsiniz.

Arduinomuza atacagımız program;

int data;
int led=7;
void setup() {
pinMode(led,OUTPUT);
Serial.begin(9600);
}
void loop() {
{
if (Serial.available()){
int data = Serial.read();
delay(100);
if(data==’1′){
digitalWrite(led,1);
}
if(data==’0′){
digitalWrite(led,0);
}
delay(100);
}}}


  • Yazıyı Beğendin mi?  102
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*