Arduino ile Asansör Devresi

Arduino ile Asansör Devresi

Arduino ile Asansör Devresi

Arduino ile Asansör Devresi, bu devrenin yapımında en zorlayıcı kısım mekanik kısmıdır. Katlardan oluşacağı için ve her katta ayrı bir düzenek kurulacağı için biraz zahmetli bir iştir.

Asansörün hareketi makaralarla sağlanmıştır ve her katta birer sensör . Devrede kullanılan sensör ldr ‘ dir ışığa duyarlı bir eleman. Işık şiddetine göre direncini değiştirir elemandır. Asansör istenilen kata geldiğinde ldr nin önünü keser ve ldr ışık göremez. LDR direncini ışıkla ters orantılı arttırdığı için ışık azalınca direnci çok artar ve arduinoya bağlı olduğu bacaktan gerilim okunmaz ve böylelikle yazılımdaki kodlarımız sayesinde asansörün istenilen kata geldiğini anlarız.

[wp_ad_camp_1]

Tabi asansörün hareketini bir motor yardımıyla yapıyoruz. Kullandığımız motor step motoru( adım motoru).Özelligine göre açılara göre hareket ediyor. Mesela her bir hareketi 18 derece. Diğer düz motorlardan kullansak çok hızlı olduğu için katta durması vs çok zor olacaktır.

Step motoru direkt olarak arduinoya bağlayamıyoruz araya bir yalıtım veya sürücü devresi koymamız laızm. Bunun için step motoru sürmek için ULN2003A kullandık.

Tabi hangi kata gitmesi gerektiğini buton ekliyoruz. 1. Ve 2. Kattaki butonlardan birine basınca arduinoya gerilim gider ve arduino o bacağına gerilim geldiğinde programda yazmış olduğumuz” o bacaktan gerilim okursak 1. Kata gidecek” anlamında kod satırlarımız var.(if ile kurulan kodlar bunlar anlamı eger)

Devrenin çalışma mantığı gerçekten çok kolay ldr nin ışığı kesilir direnci artıyor arduinoya gerilim gelmeyince arduinoda hangi katta olduğunu anlıyor olay bundan ibaret.

Arduino ile Asansör Devresi ‘nin programını en aşagıda ektedir.

arduinoyla asansör devresi1

arduinoyla asansör devresi1

arduinoyla asansör devresi2

arduinoyla asansör devresi2

arduinoyla asansör devresi3

arduinoyla asansör devresi3

arduinoyla asansör devresi4

arduinoyla asansör devresi4

arduinoyla asansör devresi5

arduinoyla asansör devresi5

arduinoyla asansör devresi-

arduinoyla asansör devresi-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

arduinoyla asansör devresi1

arduinoyla asansör devresi1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devrenin programını indirmek için tıklayınız.

 


  • Yazıyı Beğendin mi?  
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*