Amerikada Neden 60hz Kullanılıyor?

Amerikada Neden 60hz Kullanılıyor?

Elektronik devreler e göz atın?

Amerikada Neden 60hz Kullanılıyor?

Amerikada Neden 60hz Kullanılıyor?, Öncelikle 60hz ve 50hz kavramını açıklamakta fayda var. 60 hz denilen şebekenin frekansıdır yani 1 saniyedeki salınım sayıdır.(1 saniyedeki titreşimde diyebiliriz). Salınım ise, pozitif ve negatif alternanstan oluşan bir kavramdır.

Amerikada ve Japonyadaki şebekelerde 60 hz kullanılıyor. Şuanda Türkiye’de ise 50 hz kullanılıyor.

Peki bu 50hz ve 60hz farklılığı nerden geliyor?

Amerikada Neden 60 hz Kullanılıyor

Amerikada Neden 60hz Kullanılıyor

Biliyorsunuz ki elektriğin babası Nikola Tesladır ve elektrikle ilgili çalışmalarında 240V 60hz olarak kullanmanın en verimli şekilde olduğunu bulmuştur. Bu duruma karşı çıkan Edison insan sağlığını öne sürerek voltajı düşürüp frekansı yükselterek kullanımı desteklemiştir. Bu uygulama ile Amerikada  110V 60hz olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tabi bu durum kablo kestini arttırmıştır ve külfetli olmuştur.

 

 

Almanlar bu konu üzerine yoğunlaşarak en verimli gerilimin 220v 50 hz olarak bulmuşlar ve kullanmaya başlamışlar. Sonraki süreçte ise bu durum tüm Avrupaya yayılmış.

Amerikada Neden 60 hz Kullanılıyor?, neden 60 hz kullanılıyor, 50hz ile 60hz farkı nedir?, 60hz nerelerde kullanılır


  • Yazıyı Beğendin mi?  
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (3)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*