555 ile Zil devresi

555 ile Zil devresi

Bu devre, 555 ile Zil devresi, 555 entegresi, melodi zil devresi, zil devresi ,olarak etiketlenmiştir.

555 ile Zil devresi

Arkadaşlar bu devrenin en önemli elemanı 555 devresidir.Elektronik devrelerin temeli sayılabilecek bir uygulamadır.555 entegresi ile basit bir şekilde kare dalga elde ederiz bunun yardımıyla. 555 entegresinin frekansını 7,6 ve 2 ye baglanan elemanlar belirler.Biz devrelerimizde seri baglı direnç kullanarak melodi elde edebiliriz. 555 entegresi 4.5 v ile +16 v arasında çalışır.

555 entegresi

Bizim devremiz 12v dc gerilim ile çalışıyor ve devrede çok yük olmadığı için akım geçişi fazla degildir. Devremizdeki kondansatörün degerini degiştirerek degişik melodiler elde edebiliriz.Elinizde buton yoksa teller ile temas ettirip sonra ayırabilirsiniz.

555 ile Zil Devresi Şemaları

melodi-zil-devresi-2

melodi zil devresi-3

melodi zil devresi-3

melodi zil devresi

melodi zil devresi

melodi zil devresi


  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Yapına Yorumlar (8)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*