0-24V Güç kaynagı

0-24V Güç kaynagı

0-24V Güç kaynagı

0-24V Güç kaynagı, Devrelerimizde çoğu zaman belirli bir voltaj isteriz 5 volt ,12 volt gibi sabit gerilimlerle çalışırız ama bazende ayarlı bir güç kaynağına ihtiyacımız olur. Mesela bir tane led çalıştıracağız 2 volta ihtiyacımız var veya 9v luk bir motor çalıştıracağız gene ayarlı güç kaynağına ihtiyacımız var  yüzden bu devreyi sizler için yorumluyorum.

Lm317 bildiginiz gibi bizim güç kaynağı devrelerimzide olmazsa olmaz elemanlardan biridir. Adjust (ayar bacağındaki) pot ile gerilimi ayarlayabiliriz. Çalışma mantığı iki bacaklataki gerilimi referans alarak bir çıkış gerilimi üretir.

Devrede ilk olarak 220 olan giriş gerilimimizi  düşürmek için bir trafo kullanıyoruz ve aşırı akıma karşıda bir sigorta kullanıyoruz.( Bu sigorta cam sigortadır). Trafomuzdan 220v AC dönüşüyor 24V ac ama bize lazım olan gerilim cinsi DC o yüzden DC ye çevirmek için köprü diyot kullanıyoruz. Köprü diyotun çıkışından 24V AC dönüşüyor 24V DC ye daha sonra işte ayar kısmına geliyoruz bu işi lm317 e bırakıyoruz. Bizim gerilimimizi ayarlayan lm317 dir. Girişte ve çıkışta kullandığımız kondansatörlerle parazitleri temizliyoruz ve güç kaynağımızı yapmış oluyoruz.

0-24v Güç kaynagı

0-24v Güç kaynagı

0-24V Güç kaynagı, güç kaynağı, ayarlı güç kaynagı, güç kaynagı devresi, güç kaynakları


  • Yazıyı Beğendin mi?  2
Sonraki Yazı
elektrik

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligini yarıda bırakıp Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Benzer Yazılar


Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*