Elektrik Kesintilerine ve Yüksek Voltaja Karşı Önlem Almak

Makaleler elektrik 145 views
sponsorlu reklam

Şebeke kaynaklı kesintiler, elektrik tesisatları ve elektronik cihazlar için büyük bir risk taşır. Kesinti sonrasında oluşan voltaj dengesizliği, cihazlara zarar verebileceği gibi tesisatta elektrik kontağı gibi sorunların görülmesine sebep olabilir. Tesisatı güvenceye almak ve stabilizasyon sağlamak, güvenli ve tasarruflu bir enerji kullanımı için son derece önemlidir.

Elektrik Kesintileri Neden Kaynaklanır?

Planlı kesintiler, bölgesel şebekelerin yenilenmesi için gereklidir ve rutin olarak yapılır. Bu kesintiler, elektrik dağıtım firmaları tarafından haber verilerek yapılır. Belli mahallelerde, sokaklarda ve semtlerde yapılan çalışmalar elektrik dağıtım fimalarının internet sitelerinde duyurularak bilgilendirme yapılmaktadır. Şebeke çalışması esnasında, işçilerin ve bölgedeki elektrik tesisatlarının zarar görmemesi için elektriğin bilinçli olarak kesilmesi gerekmektedir.

Ancak kesintiler her zaman planlı bir biçimde olmaz. Şebeke kaynaklı arızalar, fırtına, deprem gibi doğa olayları, trafodan kaynaklanan problemler ve birçok etken kesintiye sebep olabilir. Bu kesintilerin ne zaman gerçekleşeceğini kestirmek mümkün değildir bu yüzden her zaman önlem almak gerekir.

Jeneratör Önlem Almak İçin Yeterli Mi?

Genellikle zannedilenin aksine, jeneratör tesisatları ve elektronik aletleri kesintinin etkisinden tam olarak korumaz.

Jeneratör kullanmak bazı mekanlarda zaruri olabilir. Ancak ani kesintiler voltaj dalgalanmaları yaratarak cihazlara zarar verir ki bu durum patlamalara dâhi sebep olabilir. Diğer yandan, jeneratörler kesintiden sonra hemen devreye girmez. Jeneratörde biriken enerjinin tesisata entegre edilmesi her koşulda belli bir süre alacaktır, dolayısıyla jeneratör kullanmak önlem almak için tek başına yeterli değildir.

Cihazların kesintiden sonra çalışmaya devam etmesi ve voltaj dalgalanmalarından etkilenmemesi için güç kaynağı kullanmak gerekir.

Güç Kaynağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kesintisiz güç kaynağı, şebekeye bağlı olduğu süre boyunca enerji depolayan ve kesinti anında bu enerjiyi cihazların çalışmayı sürdürmesi için kullanan bir sistemdir. Çalışma biçimi jeneratöre benzer, ancak jeneratörün aksine doğrudan cihazlara entegre edilir ve kesinti anında çalışmayı sürdürür. Ayrıca, voltaj dalgalanmalarını belirli bir ölçüde önleyerek cihazların zarar görmesini engeller.

Ancak güç kaynaklarının da belli bir voltaj üst limiti vardır. Şebeke kaynaklı voltaj yönelmelerinde ve yıldırım vakalarında bu üst limit aşılabilir. Üst limitin aşılması hâlinde, güç kaynağı çalışmaz hâle geleceği gibi, bağlı olan elektronik cihazlar da zarar görecektir. Güç kaynaklarını korumak Trimbox kullanılmalıdır.

Trimbox Güç Kaynaklarında Neden Kullanılmalı?

Üst voltaj sınırı aşıldığı takdirde, güç kaynağı arızalanacaktır. Yüksek akım sebebiyle arıza gerçekleşmesi hâlinde, bu durumun tek etkisi güç kaynağının devreden çıkması olmayacaktır. Güç kaynağına bağlı olan cihazlar da akım sebebiyle zarar görür. Bu durumu önlemenin yolu, tesisattaki voltajı stabilize edebilecek bir cihaz kullanmaktır.

Trimbox, hem topraklama hem de stabilizasyon özelliğine sahip olan tek cihazdır. Yıldırım, şebeke voltajı gibi yüksek akımları topraklayarak parafudr işlevi gören Trimbox, aynı zamanda tesisat içindeki dengesizlikleri önler. Kesinti sonrası voltaj yükselmesinin etkisini de önleyerek, tesisatın ve cihazların korunmasını sağlar.

Bir Trimbox alarak, elektrik kesintilerine karşı etkili önlem alabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir