Röle ile motor kontrolü

Elektronik Devreler elektrik 3.388 views
sponsorlu reklam

Röleli motor sürücülerin yapılması gayet kolaydır

Piyasa bir çok yarı iletken entegre motor sürücüler bulunmakta ancak önce  motor yön kontrolü hız kontrolü gibi konularda temel bilgilerimizin olmasını sağlayacak ve aynı zamanda yüksek akımlı ve hız kontrolü istemeyen motorlarımızda yön kontrolü yapacak röleli motor sürücülerin temelleri ile başlıyorum.

Röleli motor sürücü

Röleli tek yön kontrolde devre şemasında da görüldüğü gibi tek kontaklı bir röle yeterlidir. Rölenin çalıştığını görsel olarakta görmek için röleye paralel bir led bağlanmıştır. Burada rölenin 12 volt’luk olmasına gerek yok, motor 12 volt’ta röle 5 voltta çalışabilir. İstenirse tam terside yapılabilir.

Röleli iki yön motor kontrol devresinde ise motor sürekli bir yöne dönmektedir. Motoru ya sağa ya da sola dönmesini sağlarsınız ve durduramazsınız. Bu yüzden röle ile yön kontrolü yapılacaksa 2 adet röle kullanılmalıdır.

Durdurmalı ve yön kontrollü motor sürücünün çalışma prensibi çok basittir. İki yönlü motor kontrol devresinde motorların + besleme ucunun arasına bir röle konularak motorun beslemesi kesilerek motor durdurulur. Tek kontaklı röle aktif edilir ve çift kontaklı röle ile yön kontrolü sağlanır. Ancak gerilim kesildiğinde motor hızının verdiği atalet ile bir süre daha döner. Frenleme yapması isteniyorsa iki adet çift kontaklı röle kullanılmalı.

Girişlerden herhangi biri 1 ise motor bir yöne döner, tersi durumda diğer yöne döner. Girişlerden ikiside 0 ise motorun iki ucunada şase gideceği için motor frenlenmiş olur. ikisininde 1 olma durumunda motorlar fren yapar ancak frenleme için 0 kullanılması önerilir.

Alıntı.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

“Röle ile motor kontrolü” üzerine 1 yorum

 1. erdoğan özten dedi ki:

  KONU: Motora ileri geri hereket verilmesi

  Senaryo:
  Start butonuna basılmasıyla beraber SW1 aktif olana dek motorun ileri yönde dönmesi isteniyor.
  SW1 aktif olduğu anda ise SW2 aktif olana dek motor geri yönde dönecektir.
  SW2 aktif olduğu anda ise motor duracaktır.

  2 adet röle
  2 adet switch
  1 adet start butonu ile devreyi nasıl kurabiliriz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir