RoHS Belgesi Neden Elektronik Devrelerde Önemli?

Makaleler elektrik 191 views
sponsorlu reklam

RoHS Belgesi Neden Elektronik Devrelerde Önemli?

Elektronik ve elektrik malzemeler üreten firmalar RoHS belgesi almak zorunda…

Dikkat ettiyseniz evimizdeki elektronik ve elektrikli ev aletlerinde, cep telefonlarında, led televizyonların genellikle arkada kalan yüzeylerinde RoHS ibaresi görürsünüz. RoHS tüm dünyada kullanımı kısıtlanmış veya tümüyle yasaklanmış kimyasal maddeleri içeren ürünleri kontrol altına almak için verilmekte olan bir belgedir.

RoHS belgesi almak için ürünlerin hammaddeleri bir takım laboratuvar analizlerine tabi tutularak içinde kadmiyum, kurşun gibi zararlı malzemelerin miktarına bakılmaktadır. Peki RoHS işareti neden bu kadar önemli. Elektronik bilindiği üzere günümüz teknolojisinin bel kemiği. Bilgisayarların kalbini oluşturan devreler, işlemciler, entegre devreler yazılım teknolojisinin programlarını çalıştırmak için arka planda sürekli hizmet ederler.

Bu hizmetin bir neticesi olarak ortaya ISI çıkarırlar. Isınan kimyasal maddeler bulundukları ortamda salınım yapmaya yani ufak ufak havaya karışmaya başlarlar. Bu havaya karışma süreci oldukça uzun zamana yayılırken aynı ortamı paylaştığımız elektronik cihazlar havamızı kimyevi kirliliğe maruz bırakırlar. Üstelik sağlık açısından ele alındığında yaşadığımız ortamdaki bu kirli havayı sürekli solumak durumunda olduğumuzdan eğer elektronik devreler RoHS belgesine sahip olmasalardı ömrümüz oldukça kısalırdı.

Gerçi şu haldeyken bile sayısız hastalığa başta kanser olmak üzere neden olan bu elektronik kirlilik RoHS gibi şartların uygulanmasını da zorunlu kılıyor. RoHS testlerini geçemeyen elektronik malzemeler işareti kullanamıyorlar. Sadece elektrikli ve elektronik ürünlerde kullanılmıyor elbette. Her türlü plastik ürünlerde kullanılmakla birlikte çoğunlukla ISINMAYA MARUZ kalan kablo, baskı devre gibi ürünlerde ve dolayısıyla elektronik kartlarda öne çıkıyor. http://www.adlbelge.com/rohs-belgesi-rohs-belgesi-nedir sayfasında anlatıldığı gibi RoHS aslında hayatımızı kolaylaştıran sağlığımıza katkı sağlayan bir kontrol belgesi.

Zira ısınma fiziksel ve kimyasal bir süreç olduğundan üstüne üstlük birde bulunduğumuz ortamda çalıştıklarından bu elektronik aletler gizli birer tehdit olarak bizlerle evlerimiz, işyerlerimizi kısacası zaten kısa olan hayatımızı paylaşıyorlar. İşte bunu kontrol altına alabilmek için elektronik ve elektrik malzemeler üreten firmalar RoHS belgesi almak zorunda kalıyorlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

“RoHS Belgesi Neden Elektronik Devrelerde Önemli?” üzerine 13 yorum

 1. Ercan dedi ki:

  Aynen Katılıyorum Yoksa Kontrol Altına Alınamazlar BELGELİ ürün kullanın

 2. Ahmet dedi ki:

  Kontrollü ürün olması için belge gerekiyor.

 3. emsade dedi ki:

  Belge şart yoksa olmaz.

 4. Emre Çelen dedi ki:

  Belge olmazsa olmaz bir şey zaten .

 5. Eyüp Fidan dedi ki:

  belge olmayınca tüm çıkacak sorunları üzerinize alıyosunuz az para vericeksiniz diye kaliteyi düşürmeyin.

 6. Fotoman dedi ki:

  elektronik ürünlerde RoHS ibaresine hiç dikkat etmemiştim. yazıdan sonra aldığım bütün cihazlarda istemesem de dikkatimi çekecektir.

 7. Deli Rüzgar dedi ki:

  Bu yazı dikkatimi çekiyordu.Ama ne olduğunu bilmiyordum 🙂

 8. berke kayar dedi ki:

  makalenizi çok beğendim çok iyi açıklamışsınız.

 9. emin dedi ki:

  RoHs belgesi alınması gerektiğini bilmiyordum teşekkürler.

 10. Aydın dedi ki:

  Belgeli ürün herzaman için pozitif katkı sağlar.

 11. Doğulu dedi ki:

  Rohs belgesinin adını daha önce duymamam sanırım benim ayıbım olsa gerek.

 12. Ercan KIZILKOCA dedi ki:

  yine yardımcı bır konu saol hocam güzel konu

 13. SECKİN MUMCU dedi ki:

  iso 9001 belgesi için sorularınız mı var ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir