Optaküplör nedir ve optaküplör devreleri

Elektronik Devreler elektrik 318 views
sponsorlu reklam
 bu devre, optaküplör nedir, 555 ile optaküplör, optaküplör, Optaküplör nedir ve optaküplör devreleri, olarak etiketlenmiştir

Optaküplör nedir ve optaküplör devreleri

Arkadaşlar daha önce optaköplör ile devre yapmamıştım ama bir hocamın tavsiyesi üzerine devremde kullanma imkanı buldum gerçekten çok büyük kolaylaık saglıyor. Optaküplör çalışma prensibi bir çeşit röle gibi, infaruj Led ve foto alıcıdan meydana geliyor.Led in yaydıgı ışıkla iletime geçer ve aralarında muazzam bir izalasyon oluşur 9 v dc ile rahat şekilde 220 v ac sürülebiliyor.

Baglantısı çok basittir led bacaklarını direnç üzerinden baglarız ve kaşıdaki iki bacakta yükümüze gidicektir. Led aktif oldugu anda karşıdaki  transistörümüz iletime geçer ve devremiz sorunsuz çalışır.

optaküplör bacakları

optaküplör bacakları

Benim aklıma 555 ile optaküplörü sürmek geldi ve 555 in çıkışından elde ettigim sinyali opta küplörün diyot kısmını sürersem animasyonlu  olarak yükümü sürmüş olacaktım. Aşagı bir kaç çeşit optaküplör devresi paylaşıyorum.

OPTAKÜPLÖR DEVRELERİ

optaküplör devresi

optaküplör devresi

optaküplör devresi 2

optaküplör devresi 2

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

“Optaküplör nedir ve optaküplör devreleri” üzerine 1 yorum

  1. Geri bildirim: 12 V Akü Şarj Devresi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir