Model Uçak Aydınlatma Devresi

555 Entegresi Devresi elektrik 1.212 views
sponsorlu reklam

Model Uçak Aydınlatma Devresi

Model uçak aydınlatma

Model uçak aydınlatma

Bir uçagın aydınlatmasında bilirsiniz ki ışıklar belirli aralıkla yanar söner. Bizim devremizde de bu işi yapacak olan 555 entegresidir. Devreye baglan kondansatör ve pot 555 çalışma zamanını 2. bacak ise frekansını belirliyor. Devrede kullanılacak ledler büyük oldugu için 555 entegresiyle direkt sürülemez 5v role kullanarak sürmenizde fayda var.

model uçak grup led

model uçak grup led

2 bacaga baglanan ldr biliyorsunuz ki karanlıkta direnci artıyor aydınlıkta direnci azalıyor. 2. bacaga direkt olarak enerji verirsek çıkışta bir gerilim üretmeyecektir yani karanlıkta çıkış 0 olacak , role bacagına 0 gidicek ve role çekecek led yanacak.

Devredeki 1n4007 kullanılma sebebide rolede enerji kesildiginde oluşacak ters emk 555 entegresinin bacajını yakacaktır bu yüzden kullanılmıştır

model uçak aydınlatma devresini boartta deneyebilirsiniz daha sonra küçük delikli borda kurarak kullanabilirsiniz.Girişe 5 v uygulanması gerekiyor yüksek gerilimler devreye zarar verecektir.

Model Uçak Aydınlatma Devresi Şeması

model uçak aydınlatma devresi

model uçak aydınlatma devresi

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir