Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi

Elektronik Devreler elektrik 1.223 views
sponsorlu reklam

Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi

Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi, Mikrodenetleyicileri çalıştırırken hassas ve net bir güç kaynağına ihtiyacımız oluyor. Devremizde kullandığımız Mikrodenetleyiciler 5v dc gerilim ile çalışırlar. Bu gerilimi çok net bir şekilde salınım olmadan isterler. En ufak bir dalgalanmada mikrodenetyici yanacaktır.

Paylaştığımız devrede temiz bir şekilde +5v ,3,3v ve ,2,5v elde edebiliyoruz. Yaptıgımız bir robot devresinde  bir çok gerilim ihtiyacımız ve beslemelerimiz olabilir bu devre gerçekten işimize yarayacak bir devredir.

Ben yaptığım PIC lı devrelerde 7805 e kondansatör ekleyerek kullanıyorum. Sadece +5v ihtiyacım olduğu için birden çok gerilim ihtiyacı olduğunda bu devre yapılmalıdır.

Kullanılan Entegre isimleri

  • LM7805: Sabit pozitif gerilim regülatörü
  • LM1117-3.3: 800mA düşük bırakma lineer regülatör
  • LM431: sıcaklık stabilitesi ile 3-terminal ayarlanabilir şönt regülatör
  • FDN340P: P-Kanal mantık seviyesi MOSFET-2A, 20 V
  • 1N5817: Schottky doğrultucu 1A, 20V
Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi

Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

“Mikrodenetleyici Güç Kaynagı Devresi” üzerine 1 yorum

  1. cem üstün dedi ki:

    güç kaynağı çıkışına ve Pic voltaj pinlerine kutuplu kondansatör koymak gerekir , kutupsuz koyarsak pic bir kaç saat 5 … 10 gibi calistiktan sonra duracaktir denedim bu olaya şaşırdim
    cevabınızı bekliyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir