Kesintisiz Güç Kaynagı Devresi

Elektronik Devreler elektrik 898 views
sponsorlu reklam

Bu devre, Elektronik devreler, Kesintisiz Güç Kaynagı Devresi, Güç Kaynagı Devresi, Hobi devreleri, olarak etiketlenmiştir.

Kesintisiz Güç Kaynagı Devresi

Şarjlı ev aletlerimizi elektrik kesildigin şarjını devam ettirebilmek için basit bir devre tasarladım. Kulladıgım bataryayı şarj edilebilir pilleri seri baglayarak yaptım.Elektrik kesiltisi olmadığı sürece 7812 devresinin çıkışından direkt olarak 12v alınacaktır ve buna ek olarak 100ohml uk direnç ve 1n4001 diyotu üzerinden pillerimizi şarj oluyor.Dikkat ettiyseniz by188 diyotun katotu elektrik var iken ters polarmadır. Elektrik kesintilerinde by188 diyotumuz dogru polarma altına girer ve iletime geçer.Böylelikle batarya grubu devreye girer ve gerilim 7812 de 12v a çevrilir. Bagladıgımız cihaz şarj olmaya devam edelecektir.

Elektrik geldiği zaman by188 ters polarma olur ve bataryamız devre dışı kalıp şarj olmaya başlar.Çıkışta kullandıgımız 7812 yi degiştirerek mesela 7805 yaparak 5 v elde edebilirsiniz.

Kesintisiz Güç Kaynagı Devresi Şeması

kesintisiz güç kaynagı devresi

kesintisiz güç kaynagı devresi

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

“Kesintisiz Güç Kaynagı Devresi” üzerine 3 yorum

  1. barış dedi ki:

    Çok güzel bir güç kaynağı devresi şeması olmuş.Boş zamanımda bir denemek istiyorum.

  2. Coşkun dedi ki:

    sınırsız enerjimi tam anlamadım

  3. bhdrbltc dedi ki:

    hocam sen bu işi biliyosun teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir