Güçlü 2 km FM VERİCİ

Elektronik Devreler elektrik 1.854 views
sponsorlu reklam

GÜÇLÜ 2 KM FM VERİCİ

 

Resimde iki adet 2N3904 transistör ile yapılmış bir fm verici görülmektedir. C4 trimer kondansatör ile frekans ayarlanmaktadır. C5 trimeri ilede osilatör ayarı yapılmaktadır. Devrenin mesafesi, 70cm anten ile açık alanda 2km dir. Daha kısa anten ve şehir içinde bu mesafe düşmektedir. L1 ve L2 bobinleri 1mm lik telden, 3mm çapında bir şeye 10 sipir olarak sarılmalıdır. C4 trimerinin yanına paralel olarak daha düşük kapasiteli bir trimer daha eklenerek frekansı daha hassas olarak ayarlayabilirsiniz. Besleme olarak 9V luk pil yada tam regüleli bir güç kaynağı kullanmanız yayın kalitesini arttıracaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

“Güçlü 2 km FM VERİCİ” üzerine 6 yorum

 1. serkan dedi ki:

  Bu devrenin frekan aralığı nedir

 2. admin dedi ki:

  Ayarki kondansatorle oynayarak frekans ayari yapacaksiniz devredeki c4 ve c5

 3. Ali Yazıcı dedi ki:

  Öncelikle ellerinize sağlık.Devreyi siz kurdunuz mu devre kesin olarak çalışmakta mı?

  1. elektrik dedi ki:

   Bu devrelerin çalışması her zaman sıkıntılıdır ben çalıştırdım telefonun radyosundan frekansı yakalatıp dinledim ama ugraştım biraz. Bobin sarımını tutturmanız lazım birde devreyi kurduktan sonra trimer ayarı var tabi.

   1. Tugay Öznek dedi ki:

    iyi günler mikrofon ile yayın yapsak tespit imkanı varmı 2016 yılında yönetmenlik değişiyorda devreyi denediniz mi ? çalışıyor mu ?

 4. Geri bildirim: Hassas Fm Verici

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir