Emniyet Kemeri Uyarı Devresi

Elektronik Devreler elektrik 2.037 views
sponsorlu reklam

Emniyet Kemeri Uyarı Devresi

Emniyet Kemeri Uyarı Devresi, iki farklı alarm şeklinde tasarlanmıştır. İlk olarak led ile ikinci olarakta hem led hem buzzer ile uyarı veriyor. Yapımıçok basit olan bu devreyle eski arabalara emniyet kemeri uyarısı ekleyebilirsiniz.

Arabanın kontakla 12v veren aksanına bağlanır bu çakmaklık olabilir yada sigorta kutusundan bir yerden alabilirsiniz. Belirli bir süre alarm çaldıktan sonra kesilecektir. Kondansatörlerin şarj ve deşarjına göre.

LED bacakları

LED bacakları

Tek eksik kalan yanı ise basınç sensörü yoktur. Yani marşa basıldığında koltuklarda kimse oturmada bile alarm verecektir. Yeni arabalarda biliyorsunuz ki koltuğun altındaki sensör ağırlık hissederse çıkış veriyor. Tabi yaptığımız devrenin maliyeti çok çok az ve işlevli.

Baglantı esnasında bc558 ve mosfetin  bacaklarına dikkat ediniz. BC558 pnp bir transistördür + dan gelen uç emitere girecektir.

BC558 bacakları

BC558 bacakları

2n7000 bacakları

2n7000 bacakları

 

 

 

 

 

Emniyet Kemeri Uyarı Devresi

Emniyet Kemeri Uyarı Devresi

Emniyet Kemeri Uyarı baski devresi

Emniyet Kemeri Uyarı baski devresi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

“Emniyet Kemeri Uyarı Devresi” üzerine 3 yorum

  1. hasan dedi ki:

    hocam kontak açıkdıktan belirli bir süre sonra mı kapanıyor?

  2. Yunus Emre dedi ki:

    İyi günler, bu devrenin basınç sensörlü olan ve devre dışı bırakabileceğim şekli ile hazırlayabilirsiniz ve bunun bana maliyeti ne olur

  3. Sertan dedi ki:

    Ne kadar sureyle uyari verip susuyor hocam?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir