Dc-Ac Dönüştürücü Devresi

Elektronik Devreler elektrik 687 views
sponsorlu reklam

Bu devre ,Dc-Ac Dönüştürücü Devresi, Ac dönüştürücü12 V DC / 220 v konvertör devresi, konvertör devresi,olarak etiketlendir.

Dc-Ac Dönüştürücü Devresi

Devre girişte uygulanan +12 v dc gerilimi 220v ac gerilime çeviriyor.Devre incelendiğinde iki kısımdan oluşuyor ilk kısım flip-flop kısmı bu kısım kare dalga elde etmek için kullanılıyor ikinci kısım ise ac dönüşümü yapmak için kullanılıyor.Devrenin ilk kısmındaki transistörleri sürücü transistörü olarak kullanıyoruz ikinci kısımdaki transistörleri ise güç transistörleri olarak kullanıyoruz.Güç transistörlerinin amacı primirde sürekli yönü degişen bir akım geçirmektir. Ac gerilimi incelediğimzide sinusoidal grafikte devamlı yönü degiştigini göreceksiniz.Bunu elde etmek için ters akımlar dolaştırıyoruz.Bu ters akımlar daha sonra trafonun sekonder ucunda bir ac gerilim endükler. Tabi bu saf sinusoidal degildir bunu istedigimiz ac sinyale çevirebilmek için kondansatör ekliyoruz.(düzeltme işlemi için).

 

Devreyle ilgili sorularınız için yorum bırakınız.
sinusoidal dalgası

sinusoidal dalgası

 

dc-ac dönüştürücü devresi

dc-ac dönüştürücü devresi

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

“Dc-Ac Dönüştürücü Devresi” üzerine 8 yorum

 1. Saç dedi ki:

  İhtiyacım vardı bu dc-ac devresine teşekkürler

 2. Tarık Soydan dedi ki:

  Resimlerin yanı sıra anlatım yaptığınız için teşekkürler.Yararlı paylaşım.

 3. Kerem Koç dedi ki:

  Resimli anlatım için teşekkür ederim.

 4. Yalçın Uygur dedi ki:

  Elektrik konusunda bu siteden çok şey öğrendim daha da öğrenmeye devam ediyorum. Yazan ellerinize sağlık hocam çok sade bir anlatım olmuş.

 5. Emre Gürel dedi ki:

  Güzel anlatım olmus resimli teşekkürler 😀

 6. hamit dedi ki:

  hocam konuyu boşver de profil açıklamanı okudum, sen oku oku doymamışsın okumaya resmen bu ne okuma sevdasıdır böyle hocam 🙂

 7. Ahmet Memiş dedi ki:

  devre için teşekkür ederim

 8. Web Tasarım dedi ki:

  Güzel ama ingiliççe 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir